Mimo. że poziom bezrobocia w Polsce jest zdecydowanie niższy niż jeszcze kilkanaście lat temu, to dalej mówimy o tysiącach obywateli, którzy mają problem ze znalezieniem stałej pracy. Z reguły takie osoby posiadają niewielki domowy budżet, ale podobną liczbę wydatków co osoby, które są aktywne zawodowo. Taka sytuacja doprowadza do sytuacji, w której osoba bezrobotna nie ma wystarczającej sumy na pokrycie codziennych czy też niespodziewanych wydatków. W pewnym momencie takie osoby mogą poczuć chęć wzięcia pożyczki, która chwilowo podreperuje ich budżet. Jednak czy osoba bezrobotna ma szansę otrzymać kredyt lub też pożyczkę? Sprawdź!
Kredyt w banku dla osób bezrobotnych – czy istnieje coś takiego?
Banki znane są z tego, że dość restrykcyjnie podchodzą do oceny zdolności i historii kredytowej swoich klientów. Wiąże się to z tym, że nie chcą one podejmować zbyt dużego ryzyka, które związane jest z pożyczeniem pieniędzy osobie, która nie jest ich w stanie oddać. Podczas oceny zdolności kredytowej kluczowe jest zatrudnienie osoby, która ubiega się o kredyt. Banki najprzychylniej patrzą na osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Co więcej, liczy się także to, ile czasu klient jest już zatrudniony w jednym miejscu. Większość banków wymaga tego, aby zatrudnienie trwało minimum 3-6 miesięcy w momencie, gdy składany jest wniosek w banku. Oczywiście im dłużej jesteśmy zatrudnieni w jednym miejscu, tym lepiej bank spogląda na nas jako na potencjalnych kredytobiorców.
Ważna jest też wysokość dochodów i to od niej w dużej mierze zależy to, jakiej wysokości kredyt zaproponuje nam pracownik banku. Co ważne substytutem dochodu otrzymywanego ze stosunku pracy nie mogą być świadczenia społeczne takie jak np. 500+, jednak świadczenia takie jak renta i emerytura są już brane pod uwagę podczas obliczania zdolności kredytowej. Podczas składania wniosku niezbędne jest podanie miejsca zatrudnienia, a w niektórych przypadkach również dostarczenie zaświadczenia o dochodach. Oznacza to, że osoby bezrobotne nieposiadające emerytury lub renty mają bardzo małe szanse na to, że otrzymają kredyt w banku.
Pożyczka gotówkowa dla bezrobotnych – czy jest możliwa?
Skoro wiesz już, że kredyt w banku dla bezrobotnych jest praktycznie nieosiągalny, to warto wziąć pod uwagę alternatywę, jaką jest pożyczka gotówkowa w prywatnej firmie. Pożyczka jest bardziej dostępna dla osób bezrobotnych niż kredyt w banku. Jest tak, ponieważ pozabankowe instytucje finansowe liberalniej podchodzą do spraw związanych z oceną zdolności kredytowej. W takim miejscu stosunkowo łatwo jest otrzymać pieniądze nawet z negatywnymi wpisami w BIK, z niską zdolnością kredytową i bez stałej pracy. Firmy pożyczkowe starają się jak najbardziej uprościć wszystkie procedury, aby zyskać jak najwięcej klientów.
Pożyczka dla bezrobotnych jest więc możliwa w takim miejscu, a osoba, która teoretycznie nie ma pracy może osiągać dochód w inny sposób. Prywatne firmy biorą pod uwagę źródło dochodu, którego bank nie wziąłby pod uwagę np.: wsparcie finansowe rodziny, pracę bez umowy, świadczenia społeczne, alimenty. Wiele firm jest w stanie zaakceptować taką formę „dochodu” i udzielić niewielkiej pożyczki gotówkowej.
Pożyczkę dla bezrobotnych otrzymają osoby, które są pełnoletnimi obywatelami Polski i posiadają ważny dowód osobisty https://habzafinanse.com.pl/pozyczka-gotowkowa/. Możliwa jest też pożyczka pod zastaw, który jest zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy w razie, gdyby pożyczkobiorca nie spłacił swojego zobowiązania. Takie rozwiązanie dedykowane jest osobom bezrobotnym, które nie mają niskie dochody z różnych źródeł.