Na czym polega gospodarka magazynowa?

W naszym kraju powstaje bardzo dużo centr logistycznych i dystrybucyjnych, mamy bardzo tanią logistykę, związane jest to z niskimi kosztami pracowniczymi. Wiele firm z kapitałem zagranicznym zakłada w Polsce siedziby swoich firm i ruszają na podbój rynku. Największe skupisko magazynów jest w województwie śląskim, w tym rejonie jest również najniższy procent bezrobocia. Praca w magazynie nie należy do najlżejszych, ale można dobrze zarobić, jeśli utrzymuje się sporą wydajność. Najwięcej osób poszukują firmy zajmujące się dystrybucją towarów świeżych oraz spożywczych i przemysłowych. Każda sieć handlowa posiada swoje centra dystrybucyjne, które rozlokowane są w całej Polsce. Dzięki temu występuje duża oszczędność na transporcie. Dobra lokalizacja to połowa sukcesu danej firmy. Magazyny mogą znajdować się w centrum kraju – dzięki temu obsługują sklepy położone na północ lub na południe. Tak dzieje się w przypadku firm, które mają sklepy rozsiane w całym kraju.

Praca na magazynie to nie tylko preparowanie towaru, ale to również zarządzanie łańcuchem dostaw. Aby firma mogła przynosić zyski i nie generować strat – musi posiadać sztab specjalistów, którzy dbają o właściwy przepływ towarów. Do magazynu towar trafia od dostawcy, następnie wysyłany jest do sklepów i stamtąd trafia do klienta. Droga powinna być najkrótsza, a zamówienie dotrzeć na czas, wszelkie opóźnienie w przepływie generują straty, jest to widoczne zwłaszcza w przypadku artykułów świeżych. Spedytorzy oraz specjaliści do spraw logistyki dbają o to, aby klient otrzymał towar świeży i w dobrej cenie. Samochody powinny być planowane na określoną godzinę, trasa musi być optymalna, ważne jest też właściwe wypełnienie samochodu. Z tego właśnie względu osoba planująca transport musi znać się na rzeczy.

Pracownik magazynu zwykle pracuje przy użyciu skanerów oraz wózków widłowych, gdyż wiele firm składuje towar na regałach. Towar układany jest na paletach i wynoszony na górne półki. Może być to niebezpieczne, dlatego wszyscy pracownicy muszą przejść szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy, posiadać kaski i aktualne szkolenia na wózki widłowe lub wózki wysokiego składowania. Jeśli przestrzega się zasad BHP ryzyko wypadku jest niewielkie. W magazynie zwykle zarządza się też opakowaniami. Są to zazwyczaj palety oraz plastikowe pojemniki. Osoba, która zostaje zatrudniona na dziale związanym z przepływem opakowań powinna znać się na klasyfikacji palet. Każdy magazyn posiada swoje systemy magazynowe, które pomagają dbać o właściwy przepływ towarów. Dzięki temu można kontrolować stany magazynowe, wejścia towaru oraz jego wyjścia. Przydaje się to do zarządzania łańcuchem dostaw. Raz w roku na magazynach musi zostać przeprowadzona inwentaryzacja fiskalna. Polega ona na zliczeniu całego towaru, porównaniu stanów oraz wprowadzeniu właściwych korekt. Wyniki są przekazywane do odpowiedniego urzędu. Dzięki temu operatorzy logistyczni wiedzą, jakie są roczne straty oraz obroty danego działu. Pomaga to w planowaniu pracy na rok następny oraz ma wpływ na budżet i na wynik firmy.

Zobacz też: Pakowacz – praca, zarobki, wykształcenie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here