barbakan

Kraków to drugie co do wielkości polskie miasto, którego liczba mieszkańców sięga 765 tysięcy. Oczywiście statystyka ta nie uwzględnia studentów, którzy często zamieszkują w mieście mimo, że nie są w nim zameldowani na pobyt stały, więc nie stanowią oficjalnych mieszkańców Krakowa wedle podawanych przez GUS liczb.

Administracyjnie jest to stolica województwa małopolskiego. Kraków znany jest także jako jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce, a także najważniejsze skupisko ważnych dla narodów cennych zabytków pochodzących z wszystkich epok. Krakowska Starówka wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Studia w Krakowie to marzenie bardzo wielu absolwentów szkół średnich z całej Polski południowej, ale nie tylko. Renoma krakowskich uczelni dociera także w inne regiony naszego państwa, a nawet zagranicę. W Krakowie spotkamy bardzo wielu studentów obcego pochodzenia, którzy wzbogacają kulturowo polskie społeczeństwo i pomagają nabrać krajowych uczelniom międzynarodowego prestiżu. W Krakowie studiuje obecnie ponad 100 tysięcy ludzi, więc jest to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce.

Dumą Krakowa jest znajdujący się tam Uniwersytet Jagielloński założony jako Akademia Krakowska w roku 1364 przez króla Kazimierza Wielkiego jako druga uczelnia wyższa w tej części Europy (po uniwersytecie w Pradze, który został założony przez Karola Luksemburskiego).

Akademia kształcić miała przyszłych prawników i lekarzy, którzy potrzebni byli w państwie wchodzącym na drogę prawdziwego rozwoju. Oprócz tego znajdował się tam też wydział sztuk wyzwolonych. Średniowieczna Akademia Krakowska spowodowała, że podstawy wykształcenia akademickiego można było nabrać na rodzimej ziemi, a co zdolniejsi nie musieli wyjeżdżać na osławione uczelnie włoskie.

Dzisiaj również Uniwersytet Jagielloński czerpie z wielowiekowej tradycji i utrzymuje się na pierwszej pozycji wśród uczelni w Polsce rywalizując tylko ze stołecznym Uniwersytetem Warszawskim. Kształci ponad 40 tys studentów na wielu wydziałach, często zajmując pierwsze miejsca w poszczególnych rankingach dla konkretnych kierunków.

studia w krakowie

Studenci zajęcia mają bardzo często w urokliwych, historycznych budowlach – jest to więc gratka dla osób, którym nie podoba się nowoczesny styl, w którym obecnie wznoszone jest sporo obiektów uniwersyteckich. Najważniejszym budynkiem jest gotyckie Collegium Mauis ze ślicznym dziedzińcem, w którym obecnie znajduje się muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, natomiast kiedyś, za czasów ostatniego Piasta i Jagiellonów odbywały się tam normalne zajęcia edukacyjne.

Uniwersytet Jagielloński słynie ze swojego Collegium Medicum, które zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem jakości kształcenia na uczelniach medycznych. Sama medycyna w każdym polskim mieście jest już bardzo trudna i prestiżowa, natomiast w Krakowie uchodzi za absolutną krajową czołówkę. Zjeżdżają się tam osoby z całego kraju, a progi rekrutacyjne są z tego powodu bardzo wysokie. Prawdą jest zresztą, że ogólnie na UJ dostać jest się dosyć ciężko – dobry poziom nie bierze się z niczego i uczelnia od lat uchodzi za raczej elitarną.

Oprócz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie działa jednak całe spektrum innych uczelni wyższych, które również legitymują się wysokimi wynikami w kształceniu studentów. Wymienić należy chociaż Akademię Górniczo-Hutniczą, która tradycyjnie uznawana jest za jedną z najlepszych technicznych uczelni w Polsce. Aby uzyskać indeks na jednym z prowadzonych przez nią kierunków należy bardzo dobrze zdać przedmioty ścisłe na egzaminie maturalnym lub osiągnąć wyróżniające wyniki w olimpiadach przedmiotowych w tym zakresie.

rynek w krakowie

W Krakowie znajdują się też aż cztery uniwersytetu oprócz słynnego UJ, a mianowicie Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Rolniczy, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, a także niepubliczny Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Każda z tych uczelni kształci na wysokim poziomie, ale zajmują się raczej konkretnymi sferami życia, są tzw. uniwersytetami przymiotnikowymi.

Kształcenie techniczne żyje w Krakowie pełnią życia m.in. dzięki Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, która kształci prawie 15 tys. studentów, których pasją są nauki ścisłe i chcą dalej wykonywać pracę w takich zawodach jak architekt czy kierownik budowy. W Krakowie znajduje się także Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Sztuk Teatralnych czy też Akademia Muzyczna, więc oferta edukacyjna drugiego co do wielkości miasta w Polsce jest bardzo bogata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here