praca

Na polskim rynku pracy coraz częściej zauważalna jest tendencja do poszukiwania zatrudnienia na własną rękę. Rynek pracy jest bardzo zróżnicowany i zależy w głównej mierze od wielkości miasta w jakim danych ofert poszukujemy. Poszukiwanie pracy bardzo często definiowane jest też zmianą dotychczasowego miejsca zamieszkania. Bardzo często ludzie z mniejszych miejscowości wybierają większe miasta właśnie z powodu bardziej zróżnicowanego rynku pracy i większych możliwości w kwestii zawodowego rozwoju.

Jedne z większych miast w Polsce takie jak Poznań (na którym się skupimy) czy Warszawa, cieszą się bardzo dobrą sławą dla często młodych ludzi, szukających lepszej pracy i znacznie bardziej atrakcyjnych warunków zatrudnienia. Dodatkowym aspektem w kwestii zmiany miejsca zamieszkania i co za tym idzie zmiany miejsca zatrudnienia, są też zarobki. Mowa tu przede wszystkim o możliwości powiększenia swoich zasobów finansowych poprzez zdobycie bardziej opłacalnego zatrudnienia. Wystarczy porównać oferty niektórych konkurencyjnych firm, by stwierdzić jednoznacznie, że zarobki w Poznaniu bądź też w innych większych miastach, przewyższają zarobki uzyskiwane w mniejszych miejscowościach. W kwestii zmiany miejsca zamieszkania i poszukiwania pracy w innym mieście, mnóstwo ludzi kieruje się głównie aspektem dotyczącym wyższych zarobków. Jest to doskonałym motywatorem i często powodem tego, że przeprowadzamy się do innego, bardzo często większego miasta, w poszukiwaniu znacznie bardziej atrakcyjnego miejsca pracy. Zasadniczą sprawą jest też forma zatrudnienia. W większych miastach takich jak Poznań, można znaleźć więcej firm oferujących zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę.

Rynek pracy w Poznaniu

Praca w Poznaniu pod tym względem wydaje się bardzo atrakcyjna. W mniejszych miejscowościach często można spotkać się z sytuacją, w której pracodawca oferuje zatrudnienie na podstawie tzw. umów śmieciowych. Niekiedy ludzie są zmuszeni do zaakceptowania warunków i formy zatrudnienia z powodu mało zróżnicowanego lokalnego rynku pracy. Brak możliwości wyboru determinuje podjęcie pracy właśnie na wyżej wspomnianych warunkach w oparciu o tzw. umowy śmieciowe. Wyjeżdżając do innego miasta mamy znacznie większy wybór. Większa ilość miejsc pracy oraz większe zapotrzebowanie na pracowników skutkuje dobrym i zdecydowanym podejściem pracodawcy w kwestii warunków jak i formy zatrudnienia. Jak widać jest to również jeden z powodów dla jakich ludzie wybierają większe miasta takie jak Poznań.

Oferty pracy w Poznaniu są bardzo różne. Wszystko zależy od tego w jakiej branży poszukujemy zatrudnienia. Jeżeli jesteśmy zdecydowani i posiadamy konkretne kwalifikacje oraz umiejętności, możemy szukać ofert pracy w konkretnych sektorach. Poszukiwanie pracy na własną rękę jest zdecydowanie lepszym pomysłem. Wiele portali internetowych zajmujących się segregowaniem oraz ogłaszaniem ofert pracy jak Gowork posiada w swojej ofercie mnóstwo propozycji. Wystarczy tylko skupić się na wybranym wcześniej sektorze, wziąć pod uwagę posiadane umiejętności oraz kwalifikacje i rozpocząć poszukiwania. Możemy korzystać z wielu portali nie szufladkując się na poszukiwania w konkretnym obrębie. Narzędzia z jakich możemy korzystać mogą być bardzo różne.

Ogłoszenia w środkach masowego przekazu takich jak telewizja czy też radio są bardzo rzadko wybierane. Nie należy jednak zamykać się na wyżej wymienione, gdyż może właśnie jedno z tych narzędzi stanie się kamieniem milowym na ścieżce przyszłego rozwoju zawodowego. Jeżeli natomiast nie posiadamy konkretnych kwalifikacji, a nasze dotychczasowe doświadczenie zawodowe było bardzo zróżnicowane, to nic straconego. Możemy z powodzeniem zasiąść w domowym zaciszu, wziąć do ręki długopis i sprecyzować swoje oczekiwania w kwestii przyszłego zatrudnienia. Należy wybrać swoje mocne strony oraz przemyśleć jakie umiejętności nabyliśmy dotychczas na poprzednich stanowiskach pracy. Pracując wcześniej w zakładzie pracy przy obsłudze urządzeń masowej produkcji, bez wątpienia możemy stwierdzić, że nasze umiejętności pozwolą na podjęcie pracy na podobnym stanowisku.

Po określeniu naszych mocnych stron oraz przeanalizowaniu dotychczas nabytego doświadczenia oraz historii zawodowej, możemy rozpocząć poszukiwania. Portale internetowe dotyczące poszukiwania pracy mają najczęściej mnóstwo narzędzi w aspekcie filtracji wyszukiwania. Korzystając z technicznych możliwości danego portalu internetowego, możemy wybrać jednocześnie wiele sektorów w wielu branżach. Warto nadmienić, że bardzo często przy wyszukiwaniu ofert pracy mamy też możliwość wyboru formy zatrudnienia. Po sprecyzowaniu wyżej wymienionych elementów pozostaje nam tylko wybór formy aplikowania. Jeżeli dane kontaktowe pracodawcy nie są podane do wiadomości, wtedy musimy aplikować z platformy w której znaleźliśmy daną ofertę. W większości przypadków niezbędna będzie rejestracja konta, podanie podstawowych danych osobowych oraz zamieszczenia swojego CV. W kilku prostych krokach możemy złożyć swoją aplikację i cierpliwie oczekiwać na ewentualny kontakt pracodawcy w sprawie pracy. Reasumując rynek pracy w Polsce jest bardzo zróżnicowany. Najwięcej ofert pracy można bez wątpienia znaleźć w większych miastach takich jak omawiany przez nas Poznań. Poszukiwanie dobrego miejsca pracy bardzo często wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania. Nie mniej jednak takie kroki są konieczne do tego, by zdobyć dobre zatrudnienie na dobrych warunkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here