Jak narzędzia coachingowe mogą wspierać rozwój osobisty i samorealizację

Chcąc osiągać więcej i uczyć się nowych rzeczy, musimy postawić na rozwój. Szczególnie w środowisku zawodowym, gdzie nieustannie pojawiają się nowe wyzwania i możliwości. Jednym ze sposobów na samorealizację jest sięgnięcie po narzędzia coachingowe. W jaki sposób mogą pomóc w tym zakresie?

Czym jest coaching?

W ostatnich latach wokół coachingu narosło wiele nieporozumień, które warto oddzielić od wartościowych metod wspierających rozwój osobisty. Coaching to proces wspierania jednostki (również grupy) w osiąganiu celów, rozwijaniu potencjału i doskonaleniu umiejętności. Rozumie się przez to partnerstwo pomiędzy coachem a klientem (coachee), które jest oparte na zaufaniu, interakcji i otwartości. Proces coachingowy to natomiast działanie w ramach określonych metod i z pomocą narzędzi, o których więcej mówimy poniżej.

Kluczowe zalety coachingu

Dlaczego w ogóle warto skorzystać z coachingu? Jego zadaniem jest modyfikacja motywacji i celów życiowych. Przekłada się to na lepsze zarządzanie karierą (czy życiem w ogóle), a co za tym idzie, wykorzystanie naturalnego potencjału.

Ponadto coaching może pomóc w eliminowaniu wszelkich blokad, które się pojawiają na drodze do sukcesu. W toku swojego życia nabywamy różnego rodzaju ograniczenia, które bardzo często niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, a są jedynie błędnymi przekonaniami. Poza tym coaching może wesprzeć w np. w radzeniu sobie z deficytami komunikacyjnymi, interpersonalnymi, czy brakiem wiary we własne możliwości.

Finalnie proces coachingowy powinien przynieść sukces zawodowy, który przekłada się na większą satysfakcję z wykonywanych zadań, a także, co naturalne, wpływa na większe zarobki.

Narzędzia coachingowe, na które warto zwrócić uwagę

Wśród wielu narzędzi coachingowych nie możemy zapomnieć o:

  • analizie SWOT, w której coach kariery pomaga zidentyfikować 4 obszary Strengths (mocne strony), Weaknesses (słabe strony), Opportunities (szanse) i Threats (zagrożenia), co jest podstawą do opracowania strategii rozwoju kariery;
  • mapie kompetencji, która jest pochodną mapy celów i marzeń;
  • planie rozwoju kariery;
  • rozmowie coachingowej;
  • feedbacku.

Raport Extended DISC a coaching

Innym narzędziem, które pomaga w coachingu, jest Extended DISC. To badanie, które analizuje naturalne predyspozycje, dzięki czemu coach kariery może wesprzeć swojego klienta w podejmowaniu lepszych decyzji zawodowych i życiowych. Raport z badania Extended DISC zawiera m.in. informacje na temat naturalnych i adaptowanych stylach zachowań danego człowieka, stylu komunikacji i roli w zespole, czynnikach motywujących i demotywujących oraz stresorach i naturalnych reakcjach na stres. Ponadto badany może się dowiedzieć o swoich predyspozycjach zawodowych, a także najbardziej i najmniej komfortowych zadaniach w pracy.

W związku z powyższym Extended DISC to doskonałe narzędzie do rozpoczęcia procesu coachingowego, gdyż dostarcza niezwykle cenne dane na temat osoby, która chce się rozwijać i samorealizować z pomocą doświadczonego coacha.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here