Logopedia jest dziedziną nauki związaną z dbaniem o poprawną mowę. Można pracować zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi. Studia są dość wymagające, ale nie bardzo ciężkie. Jeżeli mamy dyplom, nie związany z tą dziedziną, możemy pomyśleć o podyplomówce.
Logopedia – studia podyplomowe trwają dwa lata, czyli 4 semestry. Liczba godzin zajęć to około 550 godzin. Zajęcia odbywają się weekendami, co drugi tydzień, zwykle od godziny 8 do 16, czyli w wymiarze 8 godzin. Jeżeli odkryliśmy, że to jest odpowiednia ścieżka kariery dla nas, mamy dyplom z pedagogiki lub psychologii i uwielbiamy pracę z dziećmi, powinniśmy się zapisać. Na zajęciach poznamy doskonale warsztat pracy logopedy. Oprócz zajęć w ławkach, będziemy mieć możliwość odbycia praktyk w placówkach oświaty.
Praktyki trwają około 160 godzin, odbywają się w tygodniu, można grafik odpowiednio dopasować do pracy, jeśli nie chcemy z niej rezygnować. Jedynym warunkiem, oprócz dyplomu jest dostarczenie zaświadczenia od logopedy, ponieważ trzeba mówić poprawnie i mieć dobrą dykcję, by uczyć tego innych. To bardzo ważny aspekt, nie do przeskoczenia. Jeśli seplenimy, nie wymawiamy ,,r” lub mówimy niewyraźnie, nie mamy tu czego szukać.
Interwencja w sekretariacie i na siłę dopuszczenie do zajęć nie ma sensu, ponieważ nie znajdziemy później pracy. Wykładowcami na studiach są wykwalifikowane osoby, które pracują w zawodzie od lat i mają często dostęp do nowoczesnych form leczenia. Oprócz pracy z szkołach, można też liczyć na pracę w placówkach szpitalnych. Ponadto mając uprawnienia i skończony kurs, mamy możliwość założenia własnego gabinetu logopedycznego. Celem kształcenia jest jak najlepsze przygotowanie słuchaczy do pracy w zawodzie.
Program nauczania rozpoczyna się od wprowadzenia do logopedii, poznania podstawowych haseł i schorzeń dotyczących mowy. Ciekawymi zajęciami są te z dziedziny neuropsychologii i neurologopedii – przygotowują one do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, podczas leczenia onkologicznego oraz pacjentami powypadkowymi i poudarowymi. Trzeba pamiętać, że dobry specjalista powinien odznaczać się empatią, cierpliwością i chęcią do poszerzania swojej wiedzy. Ta praca nie jest łatwa, neurologopedia zahacza już o medycynę i to my jesteśmy odpowiedzialny za rozwój młodego człowieka i postęp w jego leczeniu. Innymi ciekawymi przedmiotami na zajęciach jest jąkanie i sposoby leczenia, dysleksja i dysgrafia.
Dzieci już na etapie nauki w przedszkolu mają problemy z czytaniem i pisaniem, już wtedy trzeba interweniować i ćwiczyć. Systematyczność i wiara w powodzenie, zapewni natychmiastowe efekty. Jeżeli nie lubimy dzieci, denerwują nas, ponieważ są głośne i mają za dużo energii – to naprawdę powinniśmy się zastanowić nad wyborem tych studiów.
Zarobki logopedów zaczynają się już od 2500 netto, ale to na początku kariery
Wraz z praktyką, możemy liczyć na podwyżki. Wszystko zależy też od miejsca zamieszkania, w większych miastach możemy liczyć na większe zarobki. Specjaliści zarabiają nawet 4000 netto. Najbardziej opłacalne jest założenie własnego gabinetu logopedycznego, wtedy zyski są największe. Trzeba zainwestować, ale szybko nam się to zwróci. Powinniśmy się zorientować, czy w okolicy są jakieś inne gabinety, jeśli nie – tym lepiej dla nas. Reklama swojego gabinetu też jest ważna i oczywiście podejście do pracy. Jeśli będziemy poświęcać dużo uwagi dzieciom, to ich rodzice wyślą je do nas ponownie.
Godziny pracy możemy mieć wtedy elastyczne, nawet możemy pokusić się o założenie gabinetu we własnym domu lub mieszkaniu. Dwa lata, to nie jest długo. Mając swoją pracę i obowiązki możemy to pogodzić z systemem niestacjonarnym nauczania. Zwykle raty są rozłożone na miesiąc lub semestr. Koszt semestru zaczynają się od 1500 zł. Jeżeli rozłożymy to na raty, to spokojnie sobie poradzimy. Studia również zwracają uwagę na ADHD u dzieci i autyzm.
Praca z dziećmi autystycznymi jest bardzo wymagająca, dzieci te nie lubią przebywać z obcymi, nie są empatyczne, szybko denerwują. Rodzicom możemy dawać wskazówki do pracy w domu. Ćwiczenia są bardzo ważne. Dziecko powinno mieć wzmocnione ośrodki mowy i ćwiczyć. Jeżeli dziecko stroni od mówienia, bo się wstydzi np. ze względu na jąkanie, powinniśmy powiedzieć rodzicom, że właśnie powinny nakłaniać dziecko do rozmów z rówieśnikami.
Przy okazji dziecku nie można mówić, że jest złe lub inne. Nagradzać za dobre wyniki w nauce. Logopedia to zawód przyszłości, ludzie zwracają bardzo uwagę na swój wygląd zewnętrzny i swoją prezentację. W późniejszym etapie można pracować z dorosłymi.