jak zostać coachem

Coaching to ostatnio niezwykle modna sprawa. W mediach społecznościowych znajdujemy mnóstwo informacji o coachingu oraz o coachach, czyli trenerach personalnych. Nazwa trener personalny kojarzy nam się przede wszystkim z osobą, która prowadzi człowieka w drodze do osiągnięcia przez niego lepszej sylwetki czyli takiego trenera na siłowni. Coaching jednak jest czymś innym.Nie chodzi tylko i wyłącznie o sukcesy w dziedzinie sportu chociaż być może wielu ludzi ma taki cel życiowy.

Coaching dotyczy całego życia

Coach jest trenerem, który wspiera człowieka w tym aby wycisnąć z niego jak najwięcej, aby wykorzystać wszystkie jego talenty i dobre i mocne strony. Każdy człowiek ma w sobie wielki potencjał trzeba jedynie odkryć najmocniejsze strony a pracować nad tymi najsłabszymi. To jest recepta na osiągnięcie sukcesu. Wielu ludzi nie potrafi dostrzec swojego potencjału i nie potrafi zmobilizować się do działania. Coaching pomoże tej osobie odnaleźć siebie i zrozumieć co należy zrobić w swoim życiu aby żyć pełnią życia.

Czasami można się zastanawiać jaka jest różnica pomiędzy coachem a terapeutą. Terapeuta pomaga bardziej uporać się z problemami z przeszłości. Jeżeli w życiu człowieka wydarzyło się coś trudnego jak na przykład trudne wydarzenia w dzieciństwie albo rozwód bądź przemoc wtedy terapeuta jak najbardziej będzie potrzebny aby uporać się z tą ciemną stroną przyszłości. Natomiast trener zrobi wszystko co w jego mocy, aby wydobyć z człowieka wszystko co najlepsze, aby ten mógł iść prostą drogą do sukcesu.

coaching

Jak zostać coachem?

Coaching – studia to jedna z dróg. Aby samemu prowadzić ludzi w procesie coachingowym, najpierw należy przejść swój własny proces. Taka sama zasada obowiązuje terapeutów – najpierw musi taki terapeuta przejść swoją terapię aby móc prowadzić terapię innych ludzi. To wymaganie wydaje się zupełnie logiczne i rozsądne. Wielu terapeutów i coachów poważnie i odpowiedzialnie podchodzi do swojej pracy i wykonuje ze swoimi klientami i pacjentami wspaniałą pracę. Są jednak też terapeuci i coache gorsi, którym nie zależy na dobru ludzi.

Zarówno coach jaki terapeuta powinien łączyć w sobie zarówno empatię do ludzi i dużą dozę wyrozumiałości, jak również być osobą wymagającą, która potrafi sprowadzić człowieka do pionu, kiedy ten nie potrafi sam podnieść się po trudnych wydarzeniach i nie potrafi samodzielnie ruszyć do przodu. Rolą coacha jest towarzyszenie człowiekowi na drodze do lepszego życia. Taka osoba może prowadzić sesje zarówno indywidualne jak i grupowe na przykład dla pracowników firmy. Niektórzy ludzie wybierają się na sesję coachingowe z własnej woli a inni nieco przymuszeni przez pracodawcę.

Jeżeli jedna i druga strona trafi na dobrego trenera to z coachingu mogą wyjść same dobre rzeczy. Coaching do studia wymagające. Trzeba naprawdę się postarać, aby wyciągnąć z tych studiów jak najwięcej i aby w przyszłości dobrze służyć ludziom. To coś więcej niż psychologia. Ukończenie tych studiów daje duże możliwości. Wspieranie ludzi w procesie dążenia do lepszego życia może być niezwykle satysfakcjonujące. Dzisiaj jednak możemy trafić na wielu fałszywych coachów, którzy nie powinni tak się nazywać. Wielu ludziom którzy nazywają siebie coachami, brakuje elementarnej wiedzy.

coaching - studia

Dlaczego osoba, która chce pracować na takim stanowisku bądź wykonywać własną działalność gospodarczą polegającą na towarzyszeniu innym w pracy coachingowej, powinna skupić się na znalezieniu jak najlepszej uczelni do podjęcia studiów oraz do znalezienia jak najbardziej efektywnych praktyk. Sama wiedza teoretyczna jest oczywiście bardzo ważna jednak to dopiero praca z żywym człowiekiem nauczy trenera właściwego postępowania.

Trzeba również pamiętać, że każdy człowiek jest inny nie ma dwóch tych samych przepisów i recept dla dwóch różnych osób. Każda osoba ma swój własny bagaż doświadczeń i swoje własne przekonania. Trzeba także uszanować to, że praca coacha nie zawsze będzie uznawana, w towarzystwie innych. Niektórzy ludzie uważają, że coaching to bzdura i oczywiście mają prawo do tego typu poglądów.

Nikogo nie można na siłę zmusić do tego, aby uznawali za ważną i potrzebną pracę trenera. Dla osoby wykonującej ten zawód najbardziej satysfakcjonujące i dodające skrzydeł będą sukcesy swoich klientów. Dobry coach powinien nieustannie się doskonalić, jeździć na branżowe szkolenia, uczyć się, zdobywać wiedzę. Nie wystarczy raz w życiu przejść przez studia. Trzeba nieustannie być na bieżąco i śledzić nowinki branżowe.Klienci doceniają osoby które doskonalą się w tym co robią.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here