Wskaźnik ADMI w analizie długoterminowej

ADMI (Average Directional Movement Index) to wskaźnik ruchu kierunkowego, który służy do określania zmienności trendu. Głównym celem jego stosowania jest potwierdzanie panującego trendu, a także uzyskiwanie ostrzeżenia przed jego zmianą. Specyficzna budowa sprawia, że w porównaniu z wieloma oscylatorami wykazuje on niewielką podatność na wahania. Z tego względu wskaźnik ADMI wykorzystywany jest przede wszystkim w analizie długoterminowej.

Wskaźnik ADMI

Wykres wskaźnika ADMI przyjmuje wartości od 0 do 100 i składa się z trzech linii. Dwie z nich określane są jako DI+ (zielone), a jedna jako D- (niebieska). Ich celem jest rozpoznawanie zarówno pozytywnych, jak i negatywnych ruchów kursu. Wartości te uzupełnia linia czerwona ADX – nie określa ona trendu wzrostowego lub spadkowego, tylko mierzy siłę rynku. Wskazania ADX powyżej 40 oznaczają silny rynek, a poniżej 20 słaby. Interpretacja tego wskaźnika polega na wychwytywaniu momentów przecięcia linii DI+ i DI- w stosunku do położenia ADX. Przecięcie linii DI- od dołu przez linię D+ oznacza sygnał do kupna, podczas gdy przecięcie linii D- przez D+ od góry sugeruje sprzedaż. Interpretację wykresów znacząco ułatwiają platformy zintegrowane ze wskaźnikami technicznymi i sygnałami transakcyjnymi. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź także stronę Saxo Bank.

Zasada punktu ekstremalnego

W zależności od kształtowania się szczytów i dołków na wykresie, jakość samych sygnałów może być różna. Wynika to z tzw. zasady punktu ekstremalnego, która opisuje istotność sygnałów w dniu następnym po przecięciu – minimum dla sygnału sprzedaży powinno być niższe od minimum poprzedniego dnia, a maksimum dla sygnału kupna wyższe od maksimum poprzedniego dnia. Nie bez znaczenia pozostaje położenie miejsca przecięcia względem linii ADX. Za silny sygnał kupna uznaje się przecięcie linii DI- przez linię DI+ od dołu, przy jednocześnie wyższej wartości obu od wartości ADX. Analogicznie, silny sygnał sprzedaży występuje w przypadku przecięcia linii DI- przez linię DI+ od góry, gdy wartości obu są jednocześnie mniejsze od ADX. Warto pamiętać, że oscylatory w trendzie konsolidującym mogą dawać fałszywe sygnały kupna lub sprzedaży. Z tego względu wskazane jest stosowanie tego wskaźnika we współpracy z innymi oscylatorami, celem potwierdzenia wszystkich zależności.
 
 
 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here