studia stacjonarne

Będąc jeszcze w liceum, zastanawiamy się nad tym, co będziemy robić w przyszłości. Mając umysł ścisły lub humanistyczny, dobrze zdecydujmy co zdawać na maturze. Kiedy mamy już w planach studia, widzimy możliwość studiowania stacjonarnie lub niestacjonarnie.

Studia stacjonarne – co to?

Odpowiedź jest bardzo prosta. To studia w pełnym wymiarze godzin, odbywające się w dniach roboczych, czyli od poniedziałku do piątku. W zależności od planu zajęciach, będziemy mieć rozpisane godziny. Może się zdarzyć, że jeden dzień w tygodniu będziemy mieć wolny. Studia niestacjonarne, to natomiast zajęcia odbywające się weekendowo. Zwykle zjazdy odbywają się w co drugi weekend, a plan jest dopięty na ostatni guzik.

Przerwy są między przedmiotami są krótkie, dodatkowo musimy pamiętać, że tryb nauki jest zrobiony w formie przyśpieszonej, to znaczy w takiej, żeby zrealizować najważniejszy materiał na uczelni, a resztę doczytać w domu. Studia w takim wymiarze są bardzo wymagające, ale trzeba pamiętać, że niektórzy studenci nie mają innego wyjścia.
Osoby pracujące i utrzymujące się, nie dałyby rady zapewnić sobie podstawowych rzeczy, dorabiając po godzinach lub tylko w weekendy.

Również kobiety mające dzieci, wybierają tę formę studiowania – dla dobra dziecka, żeby przebywać z nim jak najwięcej. Studia niestacjonarne są płatne. Zwykle miesięczny koszt, to od 300 do 500 zł. Można również płacić łącznie za jeden semestr. Studia stacjonarne natomiast nie są płatne. Tutaj dużą wagę przykłada się do zdanych na maturze przedmiotów. Zdarza się często, że przed przyjęciem na kierunek, przeprowadza się testy z danej dziedziny. Jest to lepszy wybór studiowania, ze względu na ilość przedmiotów w tygodniu. Jesteśmy obecni na wszystkich wykładach i ćwiczeniach. Ponadto możemy się udać do każdego profesora, jeśli chcemy wytłumaczenia danego tematu.

studia stacjonarne - co to

Osoby nauczające, mają swoje pokoje i godziny w których przyjmują studentów. Dla każdego znajdzie się czas. Sprawdziany podczas semestru, zwykle można poprawiać. Zawsze jak czegoś nie rozumiemy na wykładach, wystarczy zapytać. Będzie to pomocne również dla innych słuchaczy. Na każde ćwiczenia nośmy zeszyty i długopisy. Notatki są bardzo drogocenne i pomogą nam w zaliczeniu materiału. Studiowanie, to najpiękniejszy okres w życiu. To właśnie wtedy poznajemy najwięcej ludzi. Statystycznie również właśnie wtedy, najczęściej poznajemy naszą drugą połówkę.

Jeżeli robimy licencjat, trwa on trzy lata

Później warto zdecydować się na zrobienie magisterki, która trwa już tylko dwa lata. Uzyskując dyplom uczelni, mamy pełne prawo do wykonywanego zawodu.
Na studiach zawsze wybieramy język obcy, podobnie jak to było w gimnazjum czy liceum. Tutaj jesteśmy uczeni przez najbardziej wykwalifikowane osoby, dzięki czemu nasz poziom językowy, może wskoczyć o oczko lub dwa wyżej. Jest to bardzo zachęcające, ponieważ dzięki temu jesteśmy bardziej atrakcyjni na rynku pracy. Na studiach, możemy się zapisać na koła językowe.

Zwykle są one związane z kierunkiem na którym jesteśmy. Uniwersytet często organizuje również szkolenia dla studentów, powinniśmy z nich korzystać jak najwięcej. Zwykle są bezpłatne lub zapłacimy za nie zdecydowanie mniej, niż jakbyśmy odbywali takie szkolenie na własną rękę. Zwykle na drugim roku, odbywamy już praktyki, które przygotowują nas do wykonywanego zawodu. Najpierw chodzimy na praktyki jako obserwujemy, a później sami wykonujemy zajęcia nam przydzielone.

na studiach

Często jesteśmy kierowani do znanych firm, dzięki czemu staż możemy sobie zapisać w naszym CV. Może się okazać, że podczas toku nauki, będziemy chcieli jeszcze więcej. Nie ma żadnego limitu, jeśli chodzi o odbywanie studiów w formie stacjonarnej. Póki mamy siły i chęci, studiujmy. Po maturze, jeśli nie mamy bladego pojęcia, co chcemy robić.

Możemy wtedy zdecydować się na gap year. Podczas tego roku przerwy, możemy iść do pracy lub wyjechać za granicę, ten czas daje nam możliwość na poznanie własnego siebie. Aby uzyskać dobrą pracę, musimy skończyć studia – nie jest to nic odkrywczego. Większość osób ma studia lub jest w trakcie nauki i to właśnie te osoby zostaną zatrudnione przez pracodawcę.

Dbając o naszą przyszłość, postarajmy się skończyć studia bezproblemowo. Później możemy się starać o staż w polskiej firmie, albo zagranicznej. W dzisiejszych czasach programiści i absolwenci informatyki, mają wielkie pole manewru i uzyskują bardzo wysokie zarobki. Programowanie i tak odbywa się w języku angielskim więc tę samą pracę można wykonywać z każdego innego państwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here