Zadbaj o wzrok

Nie ulega wątpliwości, że regularne odwiedzanie gabinetu okulistycznego to najlepszy sposób, aby dbać o swój narząd wzroku. Warto to robić przynajmniej raz na dwa lata, chociaż niektóre osoby powinny odwiedzać specjalistę raz w roku – jeżeli zmagają się z wadami wzroku, w ich rodzinie występowały choroby oczu lub chorują na cukrzyce. Nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie okulistycznym do momentu, aż zaczną nam towarzyszyć przykre objawy. Dlaczego? Jakie są podstawowe badania okulistyczne?

Badania okresowe – dlaczego warto je robić?

Badania okresowe to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki chorób oczu. Często pozwalają one wykryć poważne choroby, zanim dadzą o sobie znać. Ma to szczególne znaczenie w schorzeniach takich jak jaskra, która nazywana jest cichym złodziejem wzroku. Choroba ta rozwija się nie dając żadnych objawów, bezpowrotnie uszkadzając nerw wzrokowy. Jedynym sposobem, aby wykryć ją na początkowym stadium są właśnie badanie – dzięki nim można na wczesnym etapie podjąć odpowiednie działania i zatrzymać rozwój choroby, zanim doprowadzi do całkowitej utraty wzroku. Przesiewowe badania pokażą nam też czy nie mamy do czynienia z wadą wzroku i nie potrzebujemy okularów – jeżeli tak jest, specjalista pokieruje nas, aby wybrać najlepszą metodę korekcji.

Badania okulistyczne – jak wyglądają?

Wizyta u okulisty zazwyczaj rozpoczyna się od krótkiego wywiadu lekarskiego – warto poinformować specjalistę o wszelkich niepokojących dolegliwościach, przebytych chorobach oraz schorzeniach występujących w rodzinie. Podstawowym badaniem przeprowadzanym podczas każdej konsultacji jest badanie ostrości wzroku – w tym celu najczęściej wykorzystuje się specjalne tablice, na których zamieszczone są litery w różnych rozmiarach. Do badania ostrości wzroku coraz częściej wykorzystuje się też refraktometrię.  Zazwyczaj wykonuje się też badania przedmiotowe, polegające na ocenie powiek, wielkości i ruchomości gałek ocznych czy oczodołów. Kolejnym istotnym elementem wizyty u okulisty jest badanie pola widzenia, które pozwala wykryć takie choroby jak odklejenie siatkówki. Ważnym badaniem jest badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, które wykonuje się za pomocą specjalnego przyrządu – to najlepszy sposób, aby wykryć jaskrę. Natomiast w trakcie badania przedniego odcinka oka ocenia się rogówkę, tęczówkę oraz soczewkę. Coraz częściej wykonywana jest też tomografia optyczna siatkówki, czyli gcc -x c, która ocenia stan nerwu wzrokowego i pozwala wykryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here