Czym kierować się, kupując dysk zewnętrzny 1 TB

1 TB to aktualnie najbardziej uniwersalna pojemność dysku, która świetnie nadaje się zarówno do użytku codziennego, jak i zapisu większych plików. O czym warto pamiętać, kupując dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny – jakie jest jego zastosowanie?

Dysk twardy przenośny służy przede wszystkim do przechowywania danych, które nie mieszczą się na naszym komputerze lub innym urządzeniu, a także przenoszenia dużej ilości plików z jednego komputera na drugi. Innym zastosowaniem dysku zewnętrznego jest także możliwość tworzenia na nim kopii zapasowych plików, na wypadek ataku cybernetycznego, awarii sprzętu lub ich przypadkowego usunięcia. Ponadto mając w domu telewizor z możliwością podpięcia dysku, możemy też nagrywać na nim wybrane programy i audycje telewizyjne.

Czym kierować się przy wyborze dysku zewnętrznego 1 TB?

Wybierając dysk zewnętrzny, warto kierować się kilkoma istotnymi wyznacznikami, do których należą m.in.: technologia, interfejs, prędkość dysku oraz funkcje dodatkowe.

Technologia

Kupując dysk zewnętrzny 1 TB, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wykorzystywaną w nim technologię. Pod tym względem wyróżnić możemy dyski HDD oraz SSD. Dysk HDD to tzw. dysk talerzowy, który zapisuje i odczytuje znajdujące się na nim dane za pomocą specjalnych głowic. Ten rodzaj dysku cechuje się wysoką wydajnością. Ma jednak istotną wadę – nawet najmniejszy upadek czy uszkodzenie może spowodować trwałą awarię sprzętu i utratę zapisanych na nim danych. Drugim rodzajem dysku jest dysk SSD, czyli tzw. dysk półprzewodnikowy. Jest on stworzony przy użyciu nowoczesnych technologii, dzięki czemu do pracy nie wykorzystuje żadnych części ruchomych. Jest to urządzenie cechujące się dużą wydajnością, a także szybkością pracy, co w znacznym stopniu przekłada się na komfort użytkowania. Ponadto dyski SSD są znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

Interfejs

Interfejs to nic innego jak sposób podłączenia dysku do drugiego urządzenia. W tej kwestii obecnie najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest łącze za pomocą USB. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się także dyski zewnętrzne Wi-Fi, umożliwiające bezprzewodowy przesył danych, a także dyski sieciowe, które po podłączeniu do domowego routera mogą zapisywać dane z kilku urządzeń. Innymi rodzajami interfejsów są także eSATA, FireWire oraz Thunderbolt.

Prędkość dysku

Prędkość dysku to parametr dotyczący tego, jak szybko urządzenie jest w stanie zapisywać i odczytywać dane. Teoretycznie im wyższa jest prędkość urządzenia, tym lepiej. W rzeczywistości jednak duże znaczenie w sprawności działania urządzenia ma także szereg innych czynników, na przykład interfejsu. Parametr ten powinien być istotny dla osób, które często przesyłają duże ilości danych.

Funkcje dodatkowe

Wybierając dysk zewnętrzny 1 TB, warto zwrócić uwagę także na inne, dodatkowe funkcje. Jedno z najciekawszych rozwiązań w tej kwestii oferuje marka Samsung. Dostępny w ofercie marki model T7 Touch ma wbudowany czytnik linii papilarnych, dzięki czemu urządzenie może być odblokowywane za pomocą odcisku palca, co w konsekwencji przekłada się na lepszą ochronę plików i danych.

Decyzja co do wyboru urządzenia w dużej mierze zależy także od naszych osobistych preferencji, potrzeb, a także możliwości. Warto jednak postawić na urządzenia renomowanych producentów, którzy oferują wysokiej jakości sprzęt o możliwie najlepszych parametrach technicznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here