Pielęgnacja psa – co powinieneś o niej wiedzieć?

0
811

Bez cienia wątpliwości psy należą do najczęściej wybieranych czworonożnych przyjaciół i wielu z nas decyduje się na zaadaptowanie nawet więcej niż jednego pupila. Między człowiekiem i psem może wytworzyć się bardzo silna więź emocjonalna, która przynosi korzyści obu stronom. Ponadto dzięki dobrej tresurze mogą nauczyć się wielu sztuczek i pożądanych zachowań. Jednak dbanie o psa obejmuje również zabiegi pielęgnacyjne. O czym musisz pamiętać, jeśli nie masz zbytniego doświadczenia?

Kąpiele

Być może słyszałeś stwierdzenie mówiące o tym, że zbyt częste kąpanie pas może być dla niego szkodliwe. Na szczęście to zupełna nieprawda i na kąpiel czworonoga można decydować się zawsze, kiedy jego sierść jest w znacznym stopniu zabrudzona. Kapanie nawet raz w tym nie jest większym problemem. Częstotliwość tego zabiegu powinna być również dostosowana do długości sierści zwierzęcia – im dłuższa, tym niestety częściej trzeba będzie ten zabieg powtarzać. Warto pamiętać o korzystaniu wyłącznie z przeznaczonych dla zwierząt preparatów. Podczas samego mycia dbaj o odpowiednie warunki i staraj się redukować stres zwierzęcia – jedną z głównych zasad jest uważanie, by nie zalać mu wodą nosa.

Czesanie i strzyżenie

Każdy pies powinien być regularnie szczotkowany – dotyczy to nawet przedstawicieli ras krótkowłosych. Dzięki temu ich sierść utrzymuje właściwe parametry i chroni przed wilgocią i chłodem. W przypadku ras szorstkowłosych bardzo potrzebne może okazać się zgrzebło dla psa, które pozwoli bardzo dokładnie wyczesać zalegającą sierść, bez ryzyka zranienia zwierzęcia. Zabieg trymowania może wymagać nabrania nieco wprawy, jednak później nie jest już aż tak dużym wyzwaniem dla właściciela. Jeśli jednak nie potrafisz podjąć się tego samodzielnie, to zawsze możesz liczyć na znajdującego się w pobliżu psiego fryzjera.

Higiena zębów, oczu, uszu i pazurów

Na zębach psów, w zależności od pożywania, wolniej lub szybciej będzie narastał kamień. Jest on zagrożeniem z powodu narastającej pod jego powierzchnią próchnicy. Dlatego należy regularnie się go pozbywać – niekiedy wystarczy tylko specjalny gryzak, a innym razem niezbędne będą zabiegi u weterynarza. Z kolei pazury w przypadku zwierząt przebywających dużo czasu na dworze ścierać się będą samodzielnie, ale jeśli to nie wystarczy, to należy od czasu do czasu je przyciąć. Pierwszym razem dobrze zrobić to u weterynarza, który wytłumaczy jak się za to zabrać.

Z kolei oczy i uszy są podatne na choroby w różnym stopniu w zależności od rasy i stylu życia psa – regularne usuwanie wydzieliny oraz dokładne suszenie po kąpieli, a także częsty przegląd kącików oczu to podstawa, by utrzymać je w należytym stanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here