współpraca z byłym pracodawcą podatki
fot. pexels.com

Samozatrudnienie to coraz bardziej popularna forma pracy wśród osób, które nie chcą dłużej pracować na etacie u kogoś. Współpraca z byłym pracodawcą wiąże się jednak z ograniczonym wyborem formy opodatkowania. Sprawdź o co chodzi.

Zobacz też: http://radiobc.pl/wspolpraca-z-bylym-pracodawca-a-opodatkowanie/

Przechodzę na swoje

Jeśli zaczynasz pracę na swoim, a więc przechodzisz na samozatrudnienie na umowie o pracę, a dalej decydujesz się współpracować w tej formie ze swoim byłym pracodawcą, wówczas masz szansę na potencjalne oszczędności finansowe.

Będąc na samozatrudnieniu możesz zaliczać wydatki do kosztów, ale w przypadku stosunku pracy, taka opcja jest odgórnie wyłączone, jedynie określone są kwoty z góry, które wynoszą 111,25 zł miesięcznie w przypadku jednego pracodawcy.

Będąc na samozatrudnieniu płacisz niższe składki ZUS, bo ich kwota jest zależna od kosztów uzyskania przychodu.

Współpraca z byłym pracodawcą

Przedsiębiorca w pierwszym roku podatkowym, w którym założył swoją działalność i zaczął na niej zarabiać, musi być opodatkowany na zasadach ogólnych. Natomiast po upływie tego czasu może zdecydować się na stosowanie stawki 19%. Jednakże przedsiębiorca może skorzystać z tego tzw. podatku liniowego, gdy wykonuje inne czynności niż w momencie, w którym pracował na etat u byłego już pracodawcy.

Jeśli zatem zrezygnowałeś z pracy u byłego pracodawcy w oparciu o umowę o pracę, a chcesz dalej z nim współpracować, zaoferuj byłemu pracodawcy większy wachlarz swoich usług, abyś mógł skorzystać z podatku liniowego po upływie pierwszego roku swojej działalności.

Będąc na samozatrudnieniu trzeba dokładnie kontrolować swoje koszty oraz wpływy. Utrzymanie się na własną rękę ze swojej działalności bywa trudne i nierzadko jest tak, że większość freelancerów wraca na etat, gdyż samozatrudnienie im się nie opłacało. Dodatkowo można również zatrudnić się u innego podmiotu będąc na własnej działalności gospodarczej. Coraz więcej firm praktykuje taką formę zatrudnienia, ponieważ może wtedy zaoferować większe wynagrodzenie swojemu pracownikowi, który z kolei musi sam opłacać sobie składki ZUS.

Przeczytaj też: http://www.alterstyl.pl/puder-bananowy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here