wynagrodzenie
fot: pixabay.com

Każda praca wynagradzana jest odpowiednią wypłatą, jaką ustaliliśmy z pracodawcą. Najcześciej jest tak, że firma ma określony budżet na wynagrodzenie na danym stanowisku i jako kandydaci mamy niewielki wpływ na zmianę tego. Pozostaje nam albo przystać na taką ofertę, albo zrezygnować i poszukać innej pracy. Najwięcej trudności sprawia nam zazwyczaj  w takich sytuacjach obliczenie kwoty netto wynagrodzenia. Postaramy się poniżej przedstawić metody na szybkie jej oszacowanie. 

Zobacz też: http://trzypion.pl/jak-obliczyc-pensje-netto/

Wynagrodzenie netto a brutto

Kwota netto wynagrodzenia to kwota, którą dostaniemy na rękę, a więc po odliczeniu wszystkich koniecznych podatków i opłat. Trudność w jej obliczeniu związana jest z tym, że wysokość tych odciąganych zobowiązań ulega zmianie. Ma na nie wpływ rodzaj umowy, jaka podpisaliśmy, wysokość zarobków, a także odgórne podwyżki ze strony instytucji rządowych czy ZUSu. Natomiast kwota brutto to wartość wynagrodzenia bez odliczonych obciążeń. Jeśli więc otrzymamy w ofercie kwotę wynagrodzenia brutto musimy ją pomniejszyć o wartość obciążeń, aby się dowiedzieć ile faktycznie wpłynie po miesiącu na nasze konto. Wartość wynagrodzenia brutto pokazuje nam więc jakie koszty zatrudnienia pracownika ponosi pracodawca. 

Jak obliczyć kwotę netto

Jakie to koszty? Największą ich część stanowią należności do ZUSu. Odprowadzamy tak składki na ubezpieczenie zdrowotne, które stanowi 7,77% naszego wynagrodzenia, na ubezpieczenie chorobowe – 2,45%, ubezpieczenie rentowe – 1,5% oraz ubezpieczenie emerytalne – 9,76%. Z kolei odprowadzana przez pracodawcę do Urzędu Skarbowego zaliczka na PIt stanowi 6,12% naszego wynagrodzenia brutto. Po zsumowaniu tych obowiązkowych należności wynika, że stanowią one prawe 30% pensji brutto. Na nasze konto trafi więc niewiele ponad 70%  wynagrodzenia brutto. Wartość wynagrodzenia netto to właśnie te 72,4% wynagrodzenia brutto. 

Kalkulatory online

Jeśli trudno nam wykonać te obliczenia samodzielnie, możemy to w łatwy sposób zrobić przez internet, korzystając z gotowych kalkulatorów. Wystarczy wprowadzić w odpowiednie pola wartość brutto wynagrodzenia, a otrzymamy wartość netto oraz wyszczególnienie jakie kwoty zostaną odprowadzone co miesiąc z tytułu poszczególnych zobowiązań. 

Przeczytaj też: http://www.exposs.pl/zmienic-ustawienia-bios/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here