komputer laptop

Już niedługo wielu maturzystów stanie przed trudnym wyborem swojej ścieżki kariery zawodowej. Wybór kierunku studiów często determinuje całe przyszłe życie młodego człowieka, dlatego musi być on w pełni świadomą i dobrze przemyślaną decyzją. Już teraz maturzyści muszą odpowiedzieć sobie na pytanie co właściwie chcieliby robić w przyszłości, ponieważ nadszedł czas składania deklaracji maturalnych i wyboru przedmiotów, które będą zdawać na egzaminie dojrzałości. Wielu maturzystów waha się czy napiszą maturę odpowiednio dobrze aby startować na wymarzoną uczelnię.

Należy też pamiętać o tym, że w zależności od kierunku wymagane są inne przedmioty zdawane na maturze. Przykładowo nie ma co liczyć na to, że dostanie się na studia medyczne mając nawet i doskonałe wyniki z matury z języka polskiego i geografii. Tutaj będą się liczyły wyniki z takich przedmiotów jak chemia czy biologia. Raczej nie zostanie się magistrem filologii polskiej mając zdaną jedynie obowiązkową, podstawową maturę z polskiego i rozszerzoną z fizyki. Wiele osób przez nierozważny wybór przedmiotów zdawanych na maturze już na starcie było odrzucane w procesie rekrutacji na studia.

W rezultacie później musieli uczestniczyć w dodatkowym naborze organizowanym przez uczelnie na kierunki na których zostały jeszcze ostatnie wolne miejsca. Takie osoby spędzały kilka lat na studiach, które w ogóle ich nie interesowały. Prześlizgiwały się od zaliczenia, do zaliczenia, od sesji, do sesji w dodatku niesamowicie się męcząc, ponieważ zmuszeni zostali do nauki czegoś kompletnie nie powiązanego z dziedziną ich zainteresowań. Później o ile udało im się jakimś cudem znaleźć pracę, w niej również byli nieszczęśliwi. Tak oto jeden wybór może zniszczyć życie młodego człowieka. Dlatego tak ważne jest to, aby jak najwcześniej, porządnie, dwa razy przemyśleć swoją przyszłość i zawczasu podjąć odpowiednie kroki w realizacji swoich marzeń.

kalkulator punktów na studia

Licealiści muszą zrobić dokładne rozeznanie jakie przedmioty są brane pod uwagę przy rekrutacji na dany kierunek na różnych uczelniach. Na szczęście dziś, w dobie Internetu nie jest to zbyt skomplikowana sprawa. Uczelnie dbają o to aby takie informacje były łatwo dostępne na ich stronach internetowych. Kandydaci na studia mogą również zasięgnąć języka od starszych kolegów, którzy już studiują na danej uczelni, na różnego rodzaju forach internetowych. Z pewnością rozwieje to wiele wątpliwości przyszłego studenta.

Uczelnie często organizują dni otwarte, na których można zapoznać się z ich aktualną ofertą studiów i porozmawiać z obecnymi uczniami, wykładowcami i absolwentami. Zrobienie takiego researchu jest to bardzo ważne ze względu na to, że poszczególne uczelnie mogą mieś skrajnie różne wymagania przy rekrutacji na ten sam kierunek. Tak ogromne rozbieżności mogą często wywoływać konsternację u kandydatów na studia. Niektóre osoby po prostu gubią się w tym wszystkim. Z pomocą przychodzi im również kalkulator punktów na studia.

To urządzenie jest niezwykle użyteczne dla przyszłych studentów i bardzo łatwe w użyciu. Jest dostępny na stronach wielu uczelni. Możemy go znaleźć na przykład na stronie internetowej Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego czy Politechniki Łódzkiej. Aby obliczyć, ile punktów uzyskamy w procesie rekrutacji na studia wystarczy wybrać kierunek studiów, na który zamierzamy aplikować, zaznaczyć przedmioty, które zdawaliśmy na maturze i wpisać wynik jaki uzyskaliśmy z danego egzaminu, a kalkulator obliczy ile punktów zostanie nam przyznanych podczas rekrutacji.

kalkulator punktów

Możemy następnie zobaczyć jaka ilość punktów była wymagana w poprzednich latach aby dostać się na dany kierunek. Jak widać obsługa takiego kalkulatora jest dziecinnie prosta, a pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z niepewnością ile punktów uzyska się w procesie rekrutacji. Kandydaci na studia i studenci bardzo pozytywnie wypowiadają się na temat kalkulatora punktów na studia i uważają, że każda uczelnia powinna oferować opcję przeliczenia wyników z matur na punkty, na swojej stronie internetowej.

Jeżeli tylko twoja uczelnia ma na swojej stronie taki kalkulator bez wahania powinieneś z niego skorzystać. Jest to całkowicie darmowe, a bardzo użyteczne. Z pewnością takie urządzenie pomoże ci zadecydować czy uda ci się dostać na wymarzony kierunek, czy może spróbować szczęścia w pokrewnej dziedzinie. A może zrobić sobie gap year, poprawić wyniki matur i próbować za rok? Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż wybieranie kierunku na chybił trafił, na którym zostały wolne miejsca i, na który dostaniesz się bez względu na ilość punktów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here