notariusz

Notariusz kojarzy się przede wszystkim z mało wymagającym, ale przy tym elitarnym zajęciem. Czy to odbija się na jego wynagrodzeniu? Co ma wpływ na wysokość wynagrodzenia notariusza oraz gdzie osoba na takim stanowisku jest w stanie zarobić najwięcej? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ile-zarabia-notariusz-sprawdz-zarobki-notariusza-w-polsce/

Co ma wpływ na zarobki notariusza?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na wysokość wynagrodzenia takiego specjalisty wpływa masa poszczególnych czynników. Będzie to przede wszystkim doświadczenie. Znacznie mniej zarobimy i jako początkujący w takim zawodzie. Dzięki dużemu stażowej możemy liczyć na większe wynagrodzenie, a tym samym renomę i rozpoznawalność. Podobnie jest w kancelarii, w której pracujemy. Im jest ona większa i bardziej prestiżowa, tym nasze zarobki będą wyższe. Teoretycznie i najwięcej zrobimy prowadząc własną kancelarię notarialna. Nie jest to jednak reguła, ponieważ mimo to musimy pozyskiwać samodzielne klientów. Ich ilość będzie miała wpływ na wynagrodzenie w danym miesiącu. Na to mają również czynniki rynkowe tak jak region kraju, zamożność społeczeństwa czy ceny, jakie oferujemy za swoje usługi. 

Zarobki notariusza – mediana płacy 

Pomimo wielu czynników i sporego zróżnicowania pensji notariusza w naszym kraju, przeciętnie przyjmuje się że zarabia on około 4280 zł brutto. Jest to jednak mediana, która wynika z tego, że połowa wszystkich notariuszy zarabia kwoty w przedziale od 3185 zł do 5000 zł. Pozostała połowa dzieli się na dwie części. Pierwsze ćwierć, czyli 25% będzie zarabiać mniej niż 3185 zł, a kolejne 25% będzie mogło poszczycić się zarobkami większymi niż 5000 zł. Oczywiście wszystkie wyżej wymienione kwoty podane są w kwocie netto w rozliczeniu miesięczny. 

Gdzie notariusz zarobi najwięcej?

Według portali branżowych na najwyższe wynagrodzenie może liczyć notariusz pracujący w województwie mazowieckim, ponieważ przyjaciel nie będzie zarabiał on 4250 zł. Równie dobrze będą wyglądały zarobki osób z województwa dolnośląskiego oraz Wielkopolskiego. Tam zarobki wynoszą kolejno 3185 zł oraz 3060 zł netto. Przodującym i miastami z kolei będą oczywiście: 

  • Warszawa – 4455 zł
  • Kielce – 3250 zł 
  • Wrocław – 3200 zł

Najmniejsze zarobki notariusza

Jeśli wspominamy o największych możemy poruszyć również najmniejsze wynagrodzenie fachowców z tej dziedziny. Do listy najmniej zarabiających województwo będzie w liczyło się województwo opolskie – 2420 zł, podlaskie – 2410 zł oraz lubelskie – 2290 zł.

Zobacz też: http://www.fineso.pl/jak-wyglada-praca-notariusza/

[Głosów:12    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here