Czym charakteryzują się zawiesia łańcuchowe

Oryginalne zawiesia łańcuchowe mogą pochwalić się dużymi wartościami dopuszczalnego obciążenia roboczego i wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Między innymi dlatego też znalazły one bardzo szerokie zastosowanie nawet przy bardzo wymagających pracach przeładunkowych.

Jakie są rodzaje zawiesi łańcuchowych?

Większość renomowanych producentów stosuje podział ze względu na klasę stali, z której wykonane są łańcuchy. Istnieje także podział ze względu na liczbę zastosowanych cięgien.

W chwili obecnej na półkach sklepowych dostępne są łańcuchy w kilku różnych klasach jakości. Największym zainteresowaniem cieszą się zawiesia klasy 4, które wykorzystywane są przede wszystkim w cynkowaniach ogniowych. To właśnie tutaj zawiesia łańcuchowe narażone są na dość wysokie temperatury. Łańcuchy klasy 5-tej wykonane są z kolei ze stali nierdzewnej, która poradzi sobie nawet w bardzo ciężkich warunkach.

Najlepszymi parametrami mogą pochwalić się zawiesia klasy 10 i 12, które wyróżniają się największymi dopuszczalnymi obciążeniami. Jak łatwo się domyślić wraz z wzrostem wytrzymałości automatycznie wzrasta cena zawiesi łańcuchowych.

Liczba cięgien

Jak powszechnie wiadomo zawiesia łańcuchowe mogą być jednocięgnowe, dwucięgnowe, trzycięgnowe i czterocięgnowe. Tradycyjne zawiesia jednocięgnowe to tak naprawdę jeden odcinek łańcucha, który z jednej strony zakończony jest ogniwem, a z drugiej kolejnym ogniwem lub specjalnych hakiem.

Dwucięgnowe zawiesia skłądają się z kolei z dwóch odcinków łańcucha o identycznej długości. Odcinki te z jednej ze strony zamocowane są do wspólnego ogniwa, a z drugiej strony znajdują się haki. Trzycięgnowe zawiesia są bardzo rzadko wykorzystywane i mają one zastosowanie przede wszystkim przy przenoszeniu kręgów betonowych.

Jeżeli chodzi o zawiesia czterociągnowe, to są to tak naprawdę dwa zawiesia dwucięgnowe, które są połączone jednym ogniwem. Jedna para odpowiada na udźwig, a druga za utrzymanie równowagi przenoszonego transport.

Jakie największe zalety?

Łańcuchowe zawiesia mają bardzo wiele zalet, dlatego też cieszą się dużym zainteresowaniem. Do największych atutów należy zaliczyć duży zakres wartości DOR, długą żywotność oraz możliwość regulowania długości poszczególnych cięgien.

Sporym atutem jest również to, że można dokonywać napraw łańcucha i wymieniać zużyte komponenty. Łańcuchowe zawiesia posiadają bardzo wiele zakończeń, dzięki czemu można je wykorzystać przy wielu pracach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here