Sprzątanie po pożarach

Usuwanie szkód po pożarze, czym gasić urządzenia elektryczne pod napięciem, jakie są zagrożenia związane z wybuchem pożaru?

Sprzątanie po pożarze jest czasochłonne, trudne i wymagające wiedzy w zakresie pożarnictwa. Z tych powodów, z pewnością czynności związane z czyszczeniem strawionego przez ogień lokalu należy powierzyć specjalistom. Jeśli ogień strawił Twoje mienie i zniszczył mieszkanie, garaż, czy piwnicę zadzwoń do specjalistów.

Oferujemy kompleksowe metody czyszczenia i dezynfekcji po pożarze, które szybko i skutecznie pozwolą Ci usunąć szkodliwe substancje powstałe w wyniku działania ognia. Dzięki naszej wiedzy, profesjonalnemu sprzętowi i wieloletniemu doświadczeniu odświeżysz nie do poznania zniszczony pożarem lokal i pozbędziesz się uciążliwego zapachu spalenizny.

Czym gasić urządzenia elektryczne

Maszyny przemysłowe i tradycyjne urządzenia domowe, będące pod napięciem należy gasić gaśnicą śniegową, czyli dwutlenkiem węgla (CO2), gaśnicą proszkową lub zwykłym piaskiem. Na wstępie należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i osób z nami przebywających, a następnie należy bezzwłocznie powiadomić straż pożarną lub inne służby ratunkowe pod numerem 112. Ważne, by wyłączyć wszystkie maszyny i urządzenia, które są pod napięciem.

Usuwanie szkód po pożarze suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem, doskonale sprawdza się do specjalistycznego sprzątania urządzeń pod napięciem i usuwania szkód po pożarze w zakładach przemysłowych na liniach produkcyjnych. Dzieje się tak, ponieważ suchy lód, to nic innego jak zestalony dwutlenek węgla – CO2. Ze względów bezpieczeństwa, lepiej jednak odłączyć urządzenia elektryczne spod napięcia, jednak technologia mycia i czyszczenia instalacji po pożarach daje szerokie wachlarz możliwości pracy w różnych warunkach.

Jakie są przyczyny pożarów w Polsce?

Według statystyk rocznie w naszym kraju dochodzi do około 30 tys. pożarów różnego rodzaju budynków. Wśród poszkodowanych osób 5 tys. to zgony, a 70 tys. zostaje rannych. Dane te są alarmujące, ale szacuje się, ze z roku na rok takich zdarzeń jest coraz więcej i w kolejnych latach będzie ich przybywać. W związku z tym działania przeciwpożarowe są wdrażane do każdego budynku. Nikt nie jest zainteresowany usuwaniem szkód po pożarze w swoim miejscu pracy lub domu. Dlatego właśnie, zapobieganie pożarom to najlepsza ochrona przeciwpożarowa, to zadanie prewencyjne dla każdego z nas.

Jedną z najczęstszych przyczyn wybuchu ognia jest zwarcie w instalacji elektrycznej – to co piąty pożar! Pamiętasz, kiedy ją sprawdzałeś? W kraju dochodzi do ponad 6 tys. pożarów od zwarcia w instalacji elektrycznej. Czasami wybuchają baterie litowo – jonowe lub ładowarki elektryczne. Jeśli chcesz uniknąć pożaru spowodowanego z wymienionego wyżej powodu, zadbaj o regularne sprawdzanie instalacji elektronicznej i nigdy nie zostawiaj urządzeń elektrycznych włączonych do sieci.

Usuwanie skutków pożaru – jakie metody stosujemy?

Wśród stosowanych przez techników z firmy Kastelnik sposobów na czyszczenie lokali po pożarze i usuwanie szkód po pożarach wyrządzonych przez ogień należy wymienić:

  • Oddymianie pomieszczeń,
  • Usuwanie sadzy ze wszystkich powierzchni suchym lodem,
  • Czyszczenie i odkażanie sprzętów i wyposażenia,
  • Czyszczenie i dezynfekcja wentylacji,
  • Czyszczenie po pożarze za pomocą suchego lodu.
  • Dezodoryzacja, czyli usuwanie zapachu spalenizny poprzez ozonowanie,
  • Osuszenie pomieszczeń oraz ich zabezpieczenie przed zagrzybieniem,
  • Dekontaminacja i restytucja mienia spalonego przez ogień.

Czym jest czyszczenie suchym lodem?

W walce z usuwaniem skutków pożaru i szkód wyrządzonych przez ogień wykorzystujemy metodę czyszczenia ścian suchym lodem. Suchy lód powstaje poprzez rozprężanie ciekłego dwutlenku węgla w bardzo krótkim czasie. W wyniku tego procesu CO2 zamarza w temperaturze -79°C i powstaje sypki granulat w postaci śniegu. 3 mm granulki suchego lodu podawane są z maszyny czyszczącej pod ciśnieniem – 10 bar. Na zanieczyszczoną warstwę uderzają one w osmolony pożarem brud sadzę, niszcząc jej strukturę. Brud, np. sadza, szybko odrywa się od powierzchni i zostaje zneutralizowany i pozbawiona trujących toksyn. Co ważne, suchy lód nie niszczy czyszczonej powierzchni i dociera we wszystkie zakamarki spalonego pomieszczenia. Tak wygląda jeden z etapów dekontaminacji pomieszczeń zniszczonych przez ogień

Ozonowanie po pożarze

W procesie sprzątania po pożarach wykorzystujemy niezawodną metodę ozonowania po pożarze, które perfekcyjnie odkaża pomieszczenia z toksycznych substancji pozostałych po wybuchu ognia, a do tego skutecznie neutralizuje odór spalenizny. Ozon usuwa zapach spalenizny po pożarze. Jak powszechnie wiadomo, efektem ubocznym spalania jest uciążliwy zapach utrzymujący się przez długi okres po pożarze. Dzięki ozonowi w odpowiednim stężeniu w mgnieniu oka możemy zlikwidować przykre zapachy. Ozonowanie jest bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt, nie powoduje alergii i, co bardzo ważne, jego efekty są długotrwałe. Krótko mówiąc, ozonowanie to najlepsza metoda usuwania szkód po pożarowych z dotkniętych ogniem pomieszczeń.

Jakie mamy statystyki pożarów w Polsce?

Ze względu na różne czynniki, w kraju dochodzi do kilkuset tysięcy pożarów rocznie. Biorąc pod uwagę wszystkie wydarzenia związane z zajęciem przez ogień, 5% z nich jest ze wspomnianego wyżej spięcia instalacji elektrycznej. W 2019 roku, 32 tys. pożarów nastąpiło w budynkach mieszkalnych. W 2020 roku Państwowa Straż Pożarna zanotowała 128 tys. pożarów, w tym zmarło 360 osób, natomiast rannych zostało 1859 osób. Ze względu na to, że pożar to wstrząsające zdarzenie dla każdego z nas, niezbędne jest wezwanie odpowiednich służb ratunkowych oraz pomocy fachowych firmy przy usuwaniu szkód powstałych od ognia. Czyszczenie po pożarze to zadanie dla profesjonalnej firmy sprzątającej, posiadającej specjalistyczny sprzęt do czyszczenia ścian suchym lodem oraz przemysłowe generatory ozonu o mocy 240 g. /h

Usuwanie skutków pożaru w mieszkaniach i firmach

Kastelnik oferuje usługę usuwanie szkód po pożarze i skutków na terenie całej Polski. Współpracujemy ze służbami ratowniczymi i do działań przystępujemy po uzyskaniu stosownych zgód i pozwoleń. Czyścimy ściany po pożarach w zakładach przemysłowych i mieszkach osób prywatnych. Otłuszczamy ścian po pożarze oraz zajmujemy się ich późniejszą renowacją. Dodatkowo warto wspomnieć, iż przeprowadzamy dekontaminację zadymionych pomieszczeń.

Zapraszamy do kontaktu z firmą sprzątającą po pożarach Kastelnik – poprzez całodobową infolinię telefoniczną. Przed realizacją usługi wykonujemy bezpłatną wycenę na miejscu zdarzenia, pomagając przy wypełnieniu dokumentów do otrzymania odszkodowania z firmy ubezpieczeniowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here