studia socjologiczne

Jak świat światem, każdy człowiek – nie licząc pustelników i innych tego typu ekscentryków – żyje w jakimś społeczeństwie. Najczęściej w jego centrum, czasem jednak gdzieś na peryferiach. Tak było od zarania dziejów świata i cywilizacji, tak jest dziś. I tak będzie jeszcze długo. Oby jak najdłużej. Człowiek bowiem jest istotą społeczną – chciałoby się powiedzieć „zwierzęciem stadnym” – i to jest jak najbardziej naturalne.

Ogólnie rzecz biorąc, społeczeństwo to niezwykle ciekawe zagadnienie. To, jak jest zbudowane, jak funkcjonuje… Warto wiedzieć to wszystko i być na bieżąco ze wszystkimi zmianami i prądami, które w nim zachodzą. A jeśli chcesz się tym zajmować profesjonalnie, studia socjologiczne są właśnie dla ciebie. Pod warunkiem, że twój umysł obejmuje szerokie horyzonty – i jesteś za pan brat zarówno z naukami humanistycznymi, jak również i ścisłymi.

Takiej równowagi wymagają bowiem studia socjologiczne

Potrzebne są tutaj zarówno narzędzia logiczne i statystyczne, jak też i talent humanistyczny. Te pierwsze niezbędne są podczas prowadzenia badań ilościowych, charakteryzujących rozumienie socjologii w sensie tradycyjnym. Natomiast umysł humanisty wymagany jest, aby prawidłowo interpretować i analizować wyniki badań a także by móc zrozumieć wszelkie procesy, zachodzące w społeczeństwie, a o których mówi socjologia. Jeśli więc posiadasz zdolności zarówno humanistyczne, jak i ścisłe, możesz spokojnie czytać dalej. Pod warunkiem, że interesują cię studia socjologiczne, rzecz jasna.

socjologia

Warto pamiętać o rzetelnym przygotowaniu do takich studiów już w szkole średniej. Przygotowanie takie to nic innego, jak solidne gromadzenie wiedzy z zakresu różnych dziedzin, ze szczególnym naciskiem na takie przedmioty, jak historia, język polski, geografia i wiedza o społeczeństwie. Więc jeśli same nazwy tych przedmiotów wywołują u ciebie niemalże torsje, odpuść sobie. Socjologiem to ty raczej nie zostaniesz. Jeśli jednak lekcje związane z powyższymi zawsze wywołują u ciebie dreszcz ekscytacji, czytaj dalej.

Jeżeli jesteś „dobry we wszystkim” to tym lepiej dla ciebie. Myśląc o socjologii warto postawić na wiedzę ogólną w zakresie różnych dziedzin. Socjologia bowiem jest niezwykle szeroką nauką. Zresztą jak sama jej nazwa wskazuje, analizuje ona nie tylko społeczeństwo czy wchodzące w jego skład grupy, ale także interakcje poszczególnych podmiotów. A to wszystko odbywa się przez pryzmat zróżnicowanych podejść i metod badawczych. Warto więc wiedzieć „o wszystkim”.

Pytasz zapewne, czy przyjmą cię na studia socjologiczne? Nie wiem. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze wykształcony absolwent studiów socjologicznych potrafi głęboko analizować problemy przy pomocy narzędzi poznawczych, właściwych tak dla humanistów, jak i umysłów ścisłych. Co za tym idzie, każda uczelnia oferująca studia socjologiczne ma swoje własne kryteria rekrutacyjne. Dlatego też, zanim zadeklarujesz przedmioty, które zamierzasz zdawać na maturze, powinieneś zapoznać się z danymi komisji rekrutacyjnej wybranej przez ciebie uczelni.

Pamiętaj jednak, że lekko i przyjemnie nie będzie. To znaczy – przyjemnie może być, bo studia socjologiczne są w zasadzie bardzo interesujące. Wymagają jednak ogromnej dyscypliny i potężnego nakładu pracy. Jednego dnia bowiem będziesz zapoznawał się ze szczegółami i zawiłościami statystyki tudzież prowadził skomplikowane obliczenia wykorzystując złożone bazy danych.

na studiach

Kolejnego natomiast zajmiesz się historią teorii socjologicznych, a jeszcze innego – poprowadzisz wywiad fokusowy, który pomoże ci uzyskać dane tekstowe, niezbędne do analizy preferencji konsumenckich. Brzmi groźnie? Zaczynasz drżeć, a czoło twe pokrywa zimny pot? Niepotrzebnie. Jesteś mądrą osobą i na pewno sobie z tym wszystkim poradzisz. Oczywiście, jeśli posiadasz dogłębną wiedzę oraz dwa umysły w jednym. Zakładam jednak, że jeśli dotarłeś w tekście już tak daleko, to jesteś takim właśnie – „ścisłym humanistą”.

Powiem więcej – na zachętę. Studia socjologiczne – jeśli jesteś człowiekiem rzutkim i potrafiącym wszędzie się odnaleźć – są niezwykle opłacalne. Wyniesiesz z nich bowiem takie umiejętności, jak: analiza preferencji konsumentów; zdolność do wskazywania motywacji ludzi, którzy podejmują określone wybory; możliwość prowadzenia badań oddziaływania kampanii reklamowych; gromadzenie i analiza statystycznych danych liczbowych oraz zdolność do głębokiej analizy danych jakościowych i konstruowania teorii ugruntowanej.

Te bardzo ciekawe umiejętności – tak bardzo cenione przez cały szereg potencjalnych pracodawców – w połączeniu ze sprytem i smykałką do różnych zagadnień związanych z biznesem – przyniosą ci naprawdę smaczny chleb w przyszłości. Powodzenia!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here