lekarz

Mając kilkanaście lat, zastanawiamy się nad swoją przyszłością. Zastanawiamy się nad tym, co chcemy robić w przyszłości, a także co chcemy studiować. Niektórzy chcą pomagać innym, a zarazem są bardzo ambitni i wybierają się na studia lekarskie, czyli studia medyczne.

Oczywiście bardzo wiele osób marzy o tym, aby dostać się na studia medyczne

Jednak na jedno miejsce przypada przeważnie kilkanaście osób. Z tego względu studiować medycynę mogą, tylko osoby, które bardzo dobrze się uczą takich przedmiotów jak biologia oraz chemia. Niektóre uczelnie wyższe biorą pod uwagę także fizykę. Dlatego dostanie się na medycynę jest już sukcesem, ale to dopiero początek wielkiej i ciężkiej nauki.

Zapewne zastanawiasz, jakie uczelnie w Polsce oferują studia lekarskie. Medycynę można studiować w Szczecinie na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a także kilku innych uczelniach wyższych.

Studia lekarskie trwają niezwykle długo, bo aż 6 lat

Oczywiście nie wliczamy do tego czasu specjalizacji, która trwa jeszcze dłużej. Na pierwszych latach medycyny poznaje się tylko i wyłącznie teorię. Dlatego trzeba przygotować się na bardzo dużą ilość czytania książek. Oczywiście student, który chce być bardzo dobrym lekarzem powinien dodatkowo czytać jeszcze więcej książek aniżeli te obowiązkowe, aby poszerzać swoją wiedzę.

studia

Zastanawiając się, jaką wiedzę zdobywa się uczęszczając na studia lekarskie powinieneś wiedzieć, że na medycynie zwiększasz swoją wiedzę z biologii, chemii, biofizyki, a także mikrobiologii. Uczysz się anatomii. Na medycynie dowiadujesz się także jak diagnozować pacjenta i jak przeprowadzać z nim i jego rodziną wywiad niezbędny do leczenia. Dowiadujesz się jak udzielać pomocy w stanach zagrożenia życia, uczysz się również pierwszej pomocy. Na studiach medycznych dowiadujesz się także o tym jak działa profilaktyka. Oczywiście uczysz się także, jak leczyć i jak powinna wyglądać rehabilitacja po różnych chorobach. Na studiach uczysz się także etyki.

Po latach teoriach na medycynie następuje w końcu praktyka. Studia lekarskie, to także wykorzystanie nauki w praktyce i realnym życiu. Ten etap nauki tak naprawdę oddziela teoretyków od prawdziwych lekarzy. Działanie w sytuacjach niezwykle stresowych może pokazać czy dany człowiek nadaje się na lekarza. Każdy przyszły lekarz musi odbyć trzynastomiesięczny staż. Na takim stażu w szpitalu student poznaje w praktyce na czym polega praca lekarza.

Jeżeli osoba, która studiuje medycynę chce być prawdziwym lekarzem, to musi zrobić specjalizację. Studia lekarskie oferują bardzo dużo specjalizacji. Jednym z najpopularniejszych specjalizacji są: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia ogólna, pediatria, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, psychiatria, neurologia oraz położnictwo i ginekologia. Oczywiście istnieje także wiele innych specjalizacji, które w praktyce bywają o wiele trudniejsze, ale tacy specjaliście w określonej dziedzinie są niezwykle pożądani.

studia lekarskie

Absolwenci, którzy ukończą studia lekarskie mogą pracować w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, czyli przeróżnych szpitalach oraz przychodniach zdrowia. Absolwenci medycyny mogą pracować także w instytutach i ośrodkach badawczych. Mogą także sami zostać na uczelni i wykładać i przekazywać swoją wiedzę przyszłym lekarzom. Osoby, które ukończyły studia lekarskie mogą również działać w różnych fundacjach i stowarzyszeniach, które pomagają osobom chorym. Mogą zajmować się także pisaniem publikacji i książek medycznych, które będą służyły innym lekarzom i studentom w poszerzaniu swojej wiedzy.

Oczywiście osoby, które ukończą studia lekarskie mogą nadal poszerzać swoją wiedzę. Ambitni lekarze uczęszczają na liczne kursy i szkolenia z nowych metod leczenia danych chorób. Chirurdzy uczą się nowych metod operacji i zabiegów. Medycyna ciągle się rozwija i lekarze, którzy chcą być ciągle dobrymi fachowcami muszą ciągle poszerzać swoją wiedzę.

Oczywiście zdarzają się także lekarze, którzy robią dwie specjalizacje. Ambitny absolwent medycyny może poszerzać swoją wiedzę także na licznych sympozjach i wykładach.
Skoro już wiemy jak trudne i długie są studia lekarskie, to pora zdecydować czy właśnie medycyna jest dla nas najlepszym wyborem. Pamiętajmy, że medycyna, to przede wszystkim misja i ratowanie ludzkiego życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here