Nowe mieszkania droższe do używanych? Nie zawsze

Często można spotkać się z przekonaniem, że mieszkania wprost od dewelopera są droższe od tych z rynku wtórnego. W rzeczywistości jednak często jest zupełnie na odwrót. Co decyduje o cenach mieszkań nowych i używanych?

Zakupienie własnego mieszkania jest decyzją, która powinna być dobrze przemyślana. To w końcu niemały wydatek – obecnie za nieruchomość mieszkalną najczęściej płacimy około 250-300 tysięcy złotych. Na koszt zakupu nieruchomości wpływa szereg różnych czynników, w tym między innymi ich lokalizacja, metraż, standard wykończenia, dostępna infrastruktura czy prestiż. Dodatkowo, cenę reguluje wiek mieszkania. Nie zawsze jednak w tym przypadku sprawdza się zasada, że im starsze, tym tańsze.

Używane mieszkania dla bogatych

W wielu miastach można spotkać się z sytuacją, że mieszkania używane są droższe od nowych. Widać to przykładowo w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, ale także w miejscowościach nieco mniejszych, na przykład w Szczecinie. Drogie mieszkania z drugiej ręki to przede wszystkim kwestia ich położenia. Znajdują się w centrach miast, gdzie nowe nieruchomości w zasadzie już nie powstają lub realizowane są rzadko. To winduje ich cenę. Takie nieruchomości wybierane są obecnie bardzo chętnie przez inwestorów, którym zależy na przeznaczeniu ich na wynajem albo na wyremontowaniu i odsprzedaniu w jeszcze wyższej cenie. To dobry sposób na atrakcyjny zarobek.

Tanie mieszkanie? Kup od dewelopera

Zatem wtedy, gdy chcemy zdecydować się na mieszkanie tanie, warto sprawdzić oferty od dewelopera. Przykładowo, nowe mieszkania w Szczecinie będą miały nawet o 10 proc. niższą cenę niż mieszkania używane, które zlokalizowane są w ścisłym centrum miasta. Oczywiście, dobra lokalizacja ma także liczne zalety – pozwala na szybki dostęp do najważniejszych punktów w mieście. Z drugiej jednak strony nie zawsze opłaca się kupować nieruchomości, która jest położona w centrum, jeżeli nie odwiedzamy go tak często. Z aktualnymi cenami nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym można zapoznać się już teraz on-line.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here