dietetyka - studia podyplomowe

Coraz więcej ludzi docenia potęgę zdrowego odżywiania. Co to właściwie znaczy: zdrowo się odżywiać? Dla każdego będzie oznaczało to coś innego, ponieważ każdy człowiek jest inny. Wielu ludzi jest obciążonych różnego rodzaju chorobami w tym chorobami autoimmunologicznymi w przebiegu których należy unikać pewnego rodzaju składników znajdujących się w pożywieniu. Na przykład choroby autoimmunologiczne takie jak Hashimoto wiążą się z koniecznością wykluczenia z diety glutenu.

Oczywiście zdania lekarzy co do tego są podzielone. Niektórzy lekarze obowiązkowo zalecają swoim pacjentom dietę bezglutenową a najlepiej również bez nabiału. Dla niektórych lekarzy dieta nie ma żadnego znaczenia w przebiegu choroby. Pacjent musi sam zdecydować do jakiego lekarza chce iść – czy do takiego który patrzy holistycznie czy może do takiego, dla którego dieta nie ma znaczenia. Spojrzenie holistyczne czyli spojrzenie na człowieka jako całość charakteryzuje niestety niewielu lekarzy.

Wielu lekarzy skupia się tylko i wyłącznie na swojej specjalności na przykład kardiolodzy patrzą tylko i wyłącznie na serce a ortopedzi tylko i wyłącznie na kości. Tego typu spojrzenie jest krzywdzące dla pacjentów ponieważ człowiek to całość a nie tylko jeden organ.

Czy aby zdrowo się odżywiać trzeba ukończyć studia z dietetyki?

Niekoniecznie. Jednakże dietetyka – studia podyplomowe Będą pomocne nie tylko dla osób, które chcą prowadzić gabinet dietetyczny i pomagać innym osobom. Studia podyplomowe z dietetyki to dobre rozwiązanie dla każdego człowieka, ponieważ potęga zdrowego odżywiania potrafi nawet uleczyć człowieka z wielu poważnych chorób. Istnieje również taka gałąź dietetyki jak dietetyka kliniczna, która specjalizuje się we wpływie żywienia na zdrowie chorego człowieka.

dietetyk

Chyba największe znaczenie ma żywienie człowieka chorego na cukrzycę. Taka osoba absolutnie nie może jeść wszystkiego. Są oczywiście specjalne leki, które mają kontrolować poziom glukozy we krwi, ale żywienie ma absolutnie największe znaczenie dla tego jak ta osoba będzie się czuła i w jakim stanie przeżyje swoje życie. W Stanach Zjednoczonych prowadzono badania, które doprowadziły do całkowitego wyzdrowienia osób chorych na cukrzycę typu drugiego. Osoby te miały dietę witariańską czyli jadły wszystko na surowo.

Nie każdy odnajdzie się w tego typu sposobie żywienia, dlatego trzeba poważnie się zastanowić i wyznaczyć swoje priorytety. Aby rozpocząć studia podyplomowe z dietetyki trzeba posiadać tytuł licencjata lub magistra właściwie dowolnego kierunku z dowolnej dziedziny. Uczelnie samodzielnie wskazują kryteria rekrutacyjne. Naprawdę warto, niezależnie od tego jakie mamy wykształcenie i jak w danej chwili się czujemy i jak oceniamy swoją wiedzę na temat odżywiania, warto podjąć studia podyplomowe z dietetyki.

Tego typu wiedza jest potrzebna każdemu człowiekowi. Każdy posiłek powinien zaspokajać zapotrzebowanie człowieka nie tylko na kalorie, ale również składać się z odpowiedniej ilości tłuszczu, węglowodanów i białka. Trzeba również pamiętać o zaspokojeniu potrzeb organizmu na wszystkie witaminy. Niektórzy z nas lekceważą zalecenia specjalistów i odżywiają się głównie białym chlebem i produktami mlecznymi. Tego typu odżywianie z pewnością nie zaspokaja potrzeb organizmu i prędzej czy później doprowadzi nas do poważnej choroby. Nie wolno też zapominać o tym jak bardzo szkodliwy jest cukier.

zdrowe odżywianie

Najlepiej stopniowo zacząć eliminację cukru ze swojego menu

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile cukru codziennie spożywamy. Studia podyplomowe z zakresu dietetyki z pewnością będą nas uświadamiać, i to nie tylko w tym względzie. Studia z dietetyki pozwolą nam całościowo spojrzeć na to, jak bardzo żywienie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niektóre rzeczy są bezsprzeczne – cukier szkodzi, białe pieczywo i biała mąka też. Jednak w niektórych kwestiach również naukowcy się różnią. Dlatego warto na bieżąco samodzielnie zgłębiać wiedzę i czytać wyniki badań naukowych publikowanych w sieci.

Ponad wszystko warto krytycznie podchodzić do wszystkiego co czytamy. Dla własnego zdrowia, dla swojej przyszłości, powinniśmy zainteresować się wpływem żywienia na zdrowie. Możemy samodzielnie kupować i czytać książki na temat dietetyki, ale możemy też zdać się na specjalistów i udać się na studia podyplomowe.Tylko od nas zależy którą wybierzemy drogę. Studia podyplomowe możemy potraktować jako wspaniałą inwestycję w naszą przyszłość. Ta inwestycja z pewnością zwróci się w postaci zdrowia naszego i naszej rodziny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here