Blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe są zmorą niejednej osoby, która w wieku młodzieńczym zmagała się z niedoskonałościami skóry. Przyjmują one formę zapadnięć i wgłębień, pojawiając się najczęściej na twarzy, szczególnie w okolicy policzków. Jak to się dzieje, że niekiedy po trądziku nie ma śladu, ale w innych przypadkach pozostają na całe życie? Czy istnieją skuteczne sposoby, aby się ich pozbyć?

Trądzik i blizny – co warto wiedzieć?

Trądzik jest bardzo powszechnie występującym problemem skóry. Jego przyczyn może być sporo między innymi zaburzenia hormonalne czy nadmierna produkcja łoju. Objawia się głównie powstawaniem zaskórników, krost, grudek czy cyst. Jeżeli zmiany te są nieprawidłowo pielęgnowane, mogą pozostawiać po sobie blizny. Ich bezpośrednią przyczyną jest uszkodzenie głębszych warstw skóry. Podczas naturalnych procesów naprawczych, organizm zastępuje je wtedy tkanką łączną włóknistą. W trakcie ziarnowania produkowany jest też kolagen, który prowadzi do uzupełnienia ubytków. Często jednak proces ten jest niewystarczający, więc powstają blizny zanikowe. Do powstania nieestetycznych blizn dochodzi również pod wpływem niekontrolowanego rozrostu komórek. Im większy stan zapalny, tym większe ryzyko powstania przebarwienia czy blizny. Dlatego, jedną z najważniejszych zasad przy pielęgnacji trądziku jest to, aby nie wyciskać samemu krost. Ich nadkażenie zwiększa stan zapalny i prowadzi do uszkodzenia skóry.

Jak poradzić sobie z bliznami po trądziku?

Jeżeli poradziłeś już sobie z trądzikiem, jednak na Twojej twarzy widnieją blizny, z pewnością zastanawiasz się, czy można je całkowicie zniwelować lub chociażby zmniejszyć ich widoczność. Istnieje sporo sposobów, aby poprawić jakość swojej skóry. Dużo zdziałać można już nawet w domowym zaciszu, regularnie stosując peelingi. Jeżeli jednak zmiany znajdują się w głębszych warstwach skóry, może to okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji warto sięgnąć po zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jednym z najskuteczniejszych jest laser frakcyjny CO2 na blizny potrądzikowe. Nie wymaga on okresu rekonwalescencji, ma mało przeciwwskazań oraz przynosi doskonałe efekty. Jego działanie polega na wykorzystaniu wiązek światła, które wnikają głęboko w tkanki podskórne i prowadzą do kontrolowanych uszkodzeń. Skóra zostaje wtedy pobudzona do regeneracji oraz produkuje większe ilości kolagenu i elastyny, co w efekcie prowadzi do jej wygładzania. Cały ten proces odbywa się bez naruszenia zewnętrznych warstw skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here