Rząd cały czas pracuje nad tym żeby usprawnić możliwość zakładania firmy w naszym kraju. Wiele się już w ostatnich latach zmieniło. Dawniej zakładanie działalności trwało bardzo długo, a dzisiaj można to zrobić nawet w jeden dzień. Trzeba tylko wiedzieć gdzie się zgłosić i co ze sobą przynieść, a wtedy będzie nam o wiele łatwiej. Jeśli chcemy legalnie coś sprzedawać albo świadczyć usługi to firma jest nam potrzebna. Wymagają tego klienci, którzy dzisiaj biorą na wszystko faktury, z których się rozliczają.

To nam się po prostu opłaca, dlatego warto wiedzieć jak założyć firmę. Na wstępie trzeba będzie wypełnić specjalisty formularz CEIDG-1, z którym zgłaszamy się albo osobie do urzędu miasta albo gminy albo korzystamy z poczty elektronicznej. Można również ten formularz wysłać listem poleconym. Jeśli mieliśmy do tej pory swój numer NIP to będzie on cały czas taki sam. Te osoby, które go nie posiadają wraz w rozpatrzeniem wniosku otrzymają go z urzędu.

To jednak nie wszystko, bo w Polsce potrzebujemy jeszcze REGON. To numer, który jest potrzebny, jeśli chcemy się kontaktować z ubezpieczycielem czy ze skarbówką. Jeśli rozliczamy się z różnych umów to trzeba ten numer podawać. Pamiętajmy, że regon musi się znajdować na pieczątkach, które posiadamy. Najważniejsze są formalności i trzeba dopilnować żeby wszystko było zgodne z obowiązującym w Polsce prawem. Wtedy urzędy nie będą nic do nas miały i będziemy mogli legalnie prowadzić swoją firmę.

Inne formalności

Bardzo ważne będzie wybranie formy opodatkowania, a trochę tego jest. Wszystko tak naprawdę zależne jest do tego, czym się zajmujemy. Może to być opodatkowanie na zasadach ogólnych, ale również możemy być objęci podatkiem liniowym. Można również wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo kartę podatkową. To bardzo ważne żeby rozliczać się zgodnie z tym, jaką formę wybraliśmy. Jeśli o tym zapomnimy to niestety, ale czekają nas kary.

W naszym kraju najważniejsze jest to żeby płacić wszystkie składki i podatki na czas. Taka jest rola przedsiębiorcy bez względu na to czy ma jednoosobową firmę czy spółkę. Koszty utrzymania firmy są bardzo wysokie, ale w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej można na początku liczyć na zniżki w składkach. Różnica jest bardzo duża, bo na miesiąc płacimy kilkaset złotych mniej, niestety tylko przez dwa lata i później trzeba będzie płacić już normalnie. Warto ryzykować i próbować swoich sił w swojej firmie. Jeśli nam się nie uda to bardzo szybko można taką firmę zawiesić albo zlikwidować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here