dziewczyna z gitarą

Jeśli chcesz być profesjonalnym muzykiem, prawdopodobnie rozważałeś kiedyś zdobycie dyplomu muzycznego na uniwersytecie. Muzyka jest jedną z tych dziedzin, które wymagają bardziej artystycznych umiejętności niż formalnej edukacji, ale dyplom może znacznie ułatwić poszukiwania i znalezienie pracy, która zaoferuje Ci regularne wynagrodzenie.

Podobnie jak aktorstwo, malarstwo i produkcja filmowa, muzyka to zawód, do którego możesz wstąpić bez tytułu zdobytego na uczelni wyższej, ale nawet jeśli nie masz tego dyplomu, nadal musisz posiadać umiejętności na poziomie zawodowca. W świecie muzyki umiejętności te oraz, oczywiście, talent, są po prostu niezbędne. Jako muzyk koncertujący lub sesyjny, Twoja zdolność do pracy będzie zależeć wyłącznie od twojej zdolności do zademonstrowania Twojego kunsztu podczas przesłuchania.

Jeśli nie jesteś wystarczająco dobry w grze na swoim instrumencie, stopień zdobyty na studiach nie pomoże Ci w pracy w klubach muzycznych, w studiach nagraniowych lub graniu w lokalnych zespołach.
Studia muzyczne i profesjonalne umiejętności mogą zagwarantować Ci pracę jako nauczyciel lub muzyk w bardziej formalnych, ekskluzywnych i poważnych warunkach, za przykład niech posłuży tutaj gra w orkiestrze. Możesz także kontynuować naukę w szkole wyższej na wyższym stopniu i być może później uczyć muzyki młode pokolenie, pasjonujące się muzyką?

Rynek pracy dla muzyków powinien rozwijać się na tym samym, stabilnym poziomie przez najbliższe lata, ale jego wzrost prawdopodobnie będzie wolniejszy niż w przypadku innych zawodów. Stopień naukowy z muzyki może dać Ci formalny trening, który pozwoli Ci wyprzedzić tysiące innych muzyków, będących w większości samoukami.

studia muzyczne

Jednak mimo, że praca z muzyką daje na pewno więcej frajdy niż bycie księgowym czy prawnikiem, kursy muzyczne na studiach wymagają dużej dawki samodyscypliny i skupienia. Pod koniec studiów na pewno będziesz lepszym muzykiem, ponieważ będziesz zmuszony studiować muzykę dużo ostrożniej i bardziej świadomie, niż w gdybyś robił to na własną rękę. Bez dyplomu nie możesz nawet brać pod uwagę pracy w orkiestrze lub teatrze, a znalezienie zatrudnienia w ogóle okaże się o wiele trudniejsze.

Większość absolwentów kierunków muzycznych pracuje po studiach jako nauczyciele lub muzycy sesyjni. Dyplom w połączeniu ze znakomitymi umiejętnościami może zapewnić stałą pracę na sesjach i zapewnić stosunkowo wysokie zarobki. Jeśli chcesz pracować w bardziej konkurencyjnym środowisku, musisz przenieść się do miasta znanego ze swojej sceny muzycznej. Te konkurencyjne rynki wymagają najlepszych umiejętności, a stopień naukowy może pomóc w osiągnięciu tego poziomu.

Jeśli zdecydujesz się zdawać do szkoły muzycznej to tak naprawdę w pakiecie otrzymasz wiele połączonych ze sobą rzeczy: wspólnotę podobnie myślących osób, repozytorium informacji, ujście dla Twojej kreatywności. Musisz myśleć o godzinach spędzonych na uniwersytecie jako o sposobie na utrzymywanie Cię na drodze do Twojego celu i źródle wszystkich niezbędnych dla Ciebie informacji. Większość zajęć na kierunkach muzycznych trwa tylko godzinę lub dwie, przez co same studia nie mogą zapewnić Ci wystarczającego doświadczenia, które jest konieczne, abyś mógł zostać kompletnym muzykiem. Warto pamiętać również o tym.

pianiano

Możesz nie wiedzieć, czy jesteś odpowiednim kandydatem do szkoły muzycznej, dopóki nie podejmiesz konkretnych studiów. Jeśli okaże się, że to jednak nie dla Ciebie – mówi się trudno. Gdy zorientujesz się, że nie jesteś stworzony do nauki na studiach muzycznych, nie trać serca do tego, co robisz. Żyjemy w końcu w czasach nieograniczonej, darmowej informacji, a jeśli poważnie myślisz o karierze w świecie muzyki, możesz sam nauczyć się tego wszystkiego, co oferuje program w szkole muzycznej.

Korzystaj wtedy z materiałów udostępnianych za darmo w Internecie, w bibliotece i pobieraj indywidualne lekcje od prywatnych nauczycieli. Nie uzyskasz w ten sposób tych samych doświadczeń, co Twoi rówieśnicy podczas zajęć na uniwersytecie dającym paletę możliwości, ale możesz dzięki temu zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy które możesz przeznaczyć na rozwój swojej kariery. Będzie to długofalowa inwestycja.

Tak czy inaczej, nie powinieneś oczekiwać, że popyt na muzyków gwałtownie wzrośnie, ale muzyk to zawód znany w całej historii. Muzycy zawsze będą mieli pracę, a dyplom muzyczny może jedynie sprawić, że staniesz się lepszym, bardziej świadomym swoich kompetencji i wiedzy, komercyjnym muzykiem. Wybór, choć nie łatwy, należy do Ciebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here