studia

Lublin to jedno z najszybciej rozwijających się miast wschodniej Polski, liczy sobie 340 tysięcy mieszkańców, a administracyjnie pełni funkcję stolicy województwa lubelskiego. Jest to prężny ośrodek kulturalny, a także jeden z większych w kraju ośrodków akademickich.

Lublin to miasto o bardzo bogatej i barwnej historii

Tereny, na których jest położony od wieków były strefą buforową między przedstawicielami narodu polskiego, a narodów ruskich, z których wyodrębnili się Białorusini oraz Ukraińcy. Za panowania ostatnich Piastów Lubelszczyzna były praktycznie wyludniona z powodu nawracających z silną mocą najazdów litewskich. Po podpisaniu umowy w Krewie w roku 1385 wielki książę litewski Władysław Jagiełło i objęciu przez niego w rok później tronu polskiego, Lubelszczyzna przestała być atakowana i tereny te, bogate w żyzne czarnoziemy, miało szansę bardzo mocno się rozwinąć.

lublin

Znaczenie Lublina rosło przez cały XVI wiek, w którym miasto zaczęło gościć wielu obcokrajowców z uwagi na położenie na europejskim szlaku handlowym znad Morza Czarnego aż na zachód kontynentu. W 1569 roku podpisano tam bardzo ważny dokument, zwany unią lubelską, w wyniku którego Wielkie Księstwo Litewskie i Królestwo Polskie łączyły się w jeden organizm państwowy.

Wydarzenie uważane jest za jedno z najbardziej przełomowych w naszej historii. Miasto potężnie podupadło w wieku XVII w wyniku prowadzonych przez Rzeczpospolitą wojen. Pod koniec XVIII wieku Lublin liczył już sobie 10 tysięcy mieszkańców, był drugim największym miastem polskim po Krakowie zagarniętym przez Austrię w wyniku rozbiorów.

Stolicy Lubelszczyzny nie na długo jednak znajdowała się pod austriackim berłem – w 1815 roku po upadku Księstwa Warszawskiego tereny te zostały włączone do Cesarstwa Rosyjskiego. W XIX wieku Lublin zaczął się prężniej rozwijać, a liczba mieszkańców stopniowo wzrastała – pod koniec rosyjskiego panowania miasto liczyło sobie prawie 50 tysięcy mieszkańców.

Dalszy rozwój przypada na okres dwudziestolecia międzywojennego, w wyniku którego populacja Lublina wzrosła do 125 tysięcy mieszkańców, z czego jedną trzecią stanowiła ludność żydowska. Została ona praktycznie w całości wymordowana przez Niemców w czasie Holocaustu – w Lublinie istniał obóz zagłady Majdanek, w którym do dzisiaj znajduje się straszliwe muzeum poświęcone masowej eksterminacji narodu żydowskiego.

W czasie dwudziestolecia międzywojennego rozwijał się w Lublinie przemysł; powstawały nowe przedsiębiorstwa i fabryki. Dużą rolę dla rozwoju regionu odegrała również bliskość do stolicy Polski, Warszawy. Do obecnych rozmiarów miasto poszerzyło się w okresie komunizmu, gdzie boom demograficzny znacznie powiększył liczbę mieszkańców Polski. Lublin w okresie szczytowym liczył sobie 360 tysięcy mieszkańców, dzisiaj jest to 340 tysięcy.

Jeżeli chodzi o studia – Lublin posiada długi, zwłaszcza patrząc na wielkość miasta, katalog dobrych szkół wyższych. W wyniku sporej konkurencji ze strony stosunkowo blisko położonej Warszawy lubelskie uczelnie muszą trzymać bardzo wysoki poziom i proponować absolwentom lokalnych szkół wyższych na tyle dużo, aby byli oni skłonni zrezygnować ze studiów w stolicy na rzecz wschodzącego Lublina. Miasto urosło wręcz do symbolu rozwijającej się Polski Wschodniej, z możliwościami jakie daje dzisiaj wykorzystywanie środków z Unii Europejskiej szczególnie pomocnym dla najbiedniejszych rejonów we Wspólnocie.

studia w lublinie

Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie kształcący obecnie 22 tysiące młodych studentów. Zajęcia odbywają się często w zmodernizowanych, nowoczesnych budynkach. Uczelnia ma spore osiągnięcia w dziedzinie szeroko pojętej pracy naukowej. Została założona w roku 1944 jako swoista alternatywa rządu ludowego dla działającego prężnie w mieście Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Kształci on do dzisiaj 10 tysięcy studentów szczególnie na kierunkach humanistycznych – największą renomę ma nauczana tam z wielkimi tradycjami teologia.

Uczelnia została założona już w 1918 roku, jako więc jedna z pierwszych na terenie wolnej już Polski. Oprócz wyżej wymienionych szkół wyższych w Lublinie funkcjonuje również Politechnika Lubelska kształcąca 9 tysięcy studentów na rozmaitych kierunkach technicznych, które są obecnie bardzo przyszłościowe i dobrze widziane na rynku pracy. W Lublinie swoją siedzibę mają również dwa inne uniwersytetu wyrosłe z UMSC – Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Oba pochwalić się mogą zmodernizowanymi, bardzo eleganckimi budynkami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here