negocjacje
fot. pexels.com

Każde przedsiębiorstwo wymaga negocjacji warunków umowy czy to z klientami, kontrahentami czy jeszcze z innymi stronami prowadzonego biznesu. Dowiedz się czy warto zatrudniać negocjatora i kto może nim zostać, czy nie jest to konieczne?

Zobacz też: http://www.psfs.pl/radca-prawny-jako-najlepszy-negocjator/ 

Kiedy negocjator nie jest konieczny?

Małe firmy, które nie prowadzą zbyt dużych współpracy mogą śmiało zrezygnować z odrębnego negocjatora. Może to być dla nich nieopłacalne, a stanowić dodatkowy wydatek. Wówczas zdecydowanie lepiej zainwestować w kurs, szkolenie czy warsztat, które nauczy umiejętności negocjatorskich i sprzedaży, ponieważ umiejętność sprzedawania i negocjowania idą ze sobą w parze. Oczywiście jeśli firma planuje się powiększać i stoi przed wynegocjowaniem pewnego kontraktu warto zastanowić się nad zatrudnieniem negocjatora, ale jedynie względem konkretnego zlecenia, a nie na stałe.

Kiedy zatrudnić negocjatora?

Negocjator w firmie sprawdzi się w dużych przedsiębiorstwach, które często prowadzą negocjacje, rozmawiają z kontrahentami, planują pozyskać duże zlecenia i kontrakty. Wówczas przeciętne umiejętności negocjatorskie i sprzedaży mogą nie być wystarczające. Doświadczony negocjator może zatem odciążyć firmę i zająć się pozyskiwaniem kontraktów. Wiele firm takie negocjatorskie działanie kieruje w stronę sprzedawców – handlowców, natomiast warto zaznaczyć, że umiejętność negocjowania jest czymś innym niż sprzedawania. Jeśli zatem nie masz specjalisty do negocjowania, zatrudnij takiego.

Negocjatorem może być np. mediator lub radca prawny. Duże przedsiębiorstwa często korzystają z pomocy radcy prawnego, zatem w kwestiach negocjacji można poprosić go o pomoc. Zwłaszcza jeśli argumenty negocjatorskie mają dotyczyć kwestii prawnych. Wówczas radca prawny sprawdzi się idealnie. Rola mediatora też może okazać się skuteczna, zwłaszcza jeśli negocjacja przebiega na polu bardzo wrażliwym lub strony w negocjowaniach nie mają względem siebie przyjaznego nastawienia. Wówczas taka trzecia strona pomaga spojrzeć na dane zagadnienie bardzo obiektywnie, a to z kolei pomaga podjąć decyzję satysfakcjonującą dla wszystkich stron.

Przeczytaj też: http://www.alterstyl.pl/co-mezczyzna-powinien-trzymac-w-meskiej-kosmetyczce/

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here