Śruby nierdzewne to niewielkie elementy złączne, które znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Można wyróżnić kilka ich rodzajów. I to na tym skupiamy się w tym artykule.
Poszczególne typy śrub są uzależnione przede wszystkim od stali nierdzewnej, z jakiej zostały wykonane. To istotne podczas wyboru konkretnego elementu złącznego.
Śruby ze stali nierdzewnych – czym się kierować przy ich wyborze?
Dlaczego skupiamy się na różnych rodzajach śrub ze stali nierdzewnych? Wynika to z tego, że poszczególne produkty – w zależności od warunków, w jakich mają się sprawdzać przez lata – mogą mieć nieco inne zastosowanie.
Warto to wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego typu elementu złącznego, bo inny rodzaj śruby ze stali nierdzewnych sprawdzi się w środowisku wilgotnym, inny w „towarzystwie” środków chemicznych, a jeszcze inny tam, gdzie na przykład panują wysokie temperatury. Wszystko to może mieć bowiem wpływ na wytrzymałość całej konstrukcji, którą takie elementy zespajają.
Jakie śruby ze stali nierdzewnych zastosować?
Śruby ze stali nierdzewnych można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsza z nich – oznaczona jako A2 – odnosi się do produktów, które nie mogą mieć kontaktu z solą bądź kwasami. Z kolei druga – opisana jako A4 – wręcz przeciwnie: dotyczy konstrukcji, które świetnie się sprawdzą w słonym i kwaśnym środowisku. Mało tego! Śruby A4 wytrzymają kontakt nawet z kwasem siarkowym oraz z chlorem.
Przy okazji warto zauważyć, że powyższy podział jest jedynie klasyfikacją podstawową. Można jeszcze wyróżnić śruby A1, A3 i A5, które są wykonane ze stali hartowanej, a także śruby C1, C3 i C4, które – poza tym, że są tworzone ze stali hartowanej – dodatkowo mają jeszcze właściwości magnetyczne oraz śruby F1, wykonane ze stali niehartowanej i z właściwościami magnetycznymi.
Przeczytaj także: https://www.360money.pl/co-warto-wiedziec-o-srubach-nierdzewnych/
Dlaczego warto używać śrub ze stali nierdzewnych?
Śruby ze stali nierdzewnych to – za sprawą znajdujących się w ich składzie chromu i węgla – gwarancja odporności na korozję. Jeśli weźmiemy pod uwagę wytrzymałość takich produktów, to są one względnie trwałe w stosunku do swojej wagi. Mało tego! Łatwo je wyczyścić, mają estetyczny wygląd oraz są żarowytrzymałe.
Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – śruby od Stalmut.