wypowiedzenie
fot. pixabay.com

W dzisiejszych czasach dość często zmieniamy pracę. Sytuacja na rynku pracy znacznie różni się od tej, jaką znają starsze pokolenia, które niemal całe swoje życie zawodowe przepracowali w jednym miejscu. Zmiana pracy, nawet jeśli zainicjowana przez nas samych, to zawsze spory stres i wyzwanie. Trzeba się więc do tego dobrze przygotować.

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jaki-okres-wypowiedzenia/

Powody, dla których zmieniamy pracę bywają różne. Według badań zmiana miejsca pracy to jednak z najbardziej stresujących sytuacji w naszym życiu. Warto jednak w tym nadmiarze emocji zachować trzeźwe, racjonalne myślenie, przyjrzeć się dokładnie warunkom, na jakich jesteśmy zatrudniani. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wysokość zarobków i, oczywiście, jest to zupełnie uzasadnione. Każdy z nas chce być odpowiednio wynagradzany za swoją pracę. Drugim istotnym aspektem dla nas jest zakres przydzielonych nam obowiązków, a co za tym idzie odpowiedzialność za realizację konkretnych zadań. W obu tych kwestiach jesteśmy coraz odważniejsi na negocjacje z przyszłym pracodawcą. 

Na co zwracamy uwagę, zmieniając pracę

Niestety, w entuzjazmie pomijamy często kwestie okresu wypowiedzenia, a przecież powinnismy mieć ją mocno na uwadze, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na nasza sytuację finansowa i zawodową. Podejmując pracę mamy zazwyczaj pozytywne nastawienie i dobre wyobrażenia na temat firmy, w której zaczynamy. W praktyce bywa jednak różnie. Może się okazać, że faktyczna praca na danym stanowisku w ogóle nas nie satysfakcjonuje lub odwrotnie – że nie do końca spełniamy oczekiwania, jakie w nas pokładali przełożeni. 

Długość okresu wypowiedzenia a typ umowy

Aby zabezpieczyć się w takich sytuacjach przewidziano okres próbny. To szansa dla obu stron na przypatrzenie się sobie nawzajem i podjęcie bardziej wiążącej deklaracji dotyczącej współpracy w postaci umowy najpierw na czas określony, który trwa zwykle rok, a potem umowy na czas nieokreślony. Warto mieć świadomość, ze każdy z tych typów umów ma inny okres wypowiedzenia. W przypadku umowy na 3 miesięczny okres próbny są to zazwyczaj dwa tygodnie, podobnie jak w przypadku umowy na określony czas. Największym zabezpieczeniem dla pracownika, a także dla pracodawcy jest umowa na czas nieokreślony, która narzuca 3 miesięczny okres wypowiedzenia.

Przeczytaj też: http://www.autotydzien.pl/w-jaki-sposob-wyrejestrowac-auto/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here