Jeśli zapytamy kogoś o to, który etap życia jest dla niego najważniejszy, najciekawszy, najfajniejszy i najbardziej przełomowy, na osiemdziesiąt procent możemy być pewni, że odpowie on jednoznacznie: jest to okres studiów. Oczywiście, nie odpowie tak każdy z nas, ponieważ nie wszyscy wybieramy się na studia. Jednakże, jak się okazuje, wśród byłych studentów odpowiedź ta pojawia się niezwykle często. Dlaczego tak jest? Cóż, pytanie to może wydawać się niezwykle trudne, ponieważ ciężko jednoznacznie stwierdzić, co jest takiego przełomowego i istotnego w okresie studenckiego życia. Składa się bowiem na to bardzo dużo przeróżnych czynników.
Pierwszy z nich, to przede wszystkim usamodzielnienie się, wyprowadzka z domu rodzinnego, odcięcie się od rodziców. Jest to niezwykle przełomowe, ponieważ jest całkowicie różne od wszystkiego, czego do tej pory doświadczyliśmy. Oczywiście, nie można tu generalizować, ponieważ są zarówno osoby, które wyprowadziły się z domu rodzinnego już na wcześniejszym etapie edukacji, na przykład uciekły do gimnazjum poza swoje własne miasto, ale są też tacy, którzy pomimo tego, że idą na studia, to nie jest to równoznaczne dla nich z wyprowadzką i wynajmem czy kupnem swojego mieszkania lub pokoju.
Jeśli chodzi o ten drugi przypadek, pod żadnym pozorem tego nie potępiamy, nawet jeżeli tak to zabrzmiało. Oczywiście, doskonale rozumiemy tę sytuację. Naturalne jest to, że jeżeli wybieramy się na studia w naszym własnym rodzinnym mieście lub mieście, do którego mamy szybki i bezproblemowy dojazd, to nie miałoby sensu wyprowadzenie się i kupowanie lub wynajem mieszkania w tym samym mieście. Jest to zwyczajnie zbędne, a także nieekonomiczne. Ostatecznie, kto z nas ma zbędne tysiąc złotych na koncie, które chciałby przeznaczyć na mieszkanie obok domu rodzinnego?
Oczywiście, znajdą się osoby dla których takie rozwiązanie będzie dobre, ale tyczy się to raczej głównie dzieci, którzy mają bogatych rodziców. Większość z nas, przeciętnych śmiertelników, nie może pozwolić sobie na takie luksusy. Wróćmy jednak do tematu tego wątku, a mianowicie samej wyprowadzki i usamodzielnienia się. Powiedzieliśmy już sobie, że jest to etap niezwykle przełomowy w życiu przyszłego studenta.
Zastanówmy się jednak, dlaczego tak się dzieje. Przede wszystkim, mieszkanie z dala od rodziny sprawia, że musimy nagle zacząć sami dbać o sprawy, którymi do tej pory zajmowała się rodzina. Na przykład, są osoby, a szczególnie młodzi mężczyźni, którym codziennie mama robi śniadanie, a także posiłek do pracy. Nie wspominamy już o tym, że obiad oczywiście jest zawsze ugotowany.
Czy wyprowadzka z domu będzie wielką zmianą w życiu takiego delikwenta? Ależ i owszem, nie ma tu żadnych wątpliwości. To, co dla nas może wydawać się oczywiste, w końcu to normalne że sami przygotowujemy sobie posiłki, to dla niektórych ludzi może być niezwykle problematyczne. Jeżeli przez dwadzieścia lat życia rodzice wyręczali nas w tak bardzo trywialnych czynnościach jak zrobienie kanapki, to sytuacja, kiedy będziemy postawieni przed wyzwaniem zrobienia jej samodzielnie, może niejednego młodzieńca przerazić.
Oczywiście, tyczy się to nie tylko przygotowywania jedzenia, ale także prania, prasowania czy innych czynności domowych. Zostawmy jednak na razie czynności praktyczne i przyjrzyjmy się innym aspektom wyprowadzki z domu. Zazwyczaj oznacza to przeprowadzkę do większego miasta niż to, w którym do tej pory mieszkaliśmy. To natomiast wiąże się bardzo często ze zmianą otoczenia i towarzystwa. Większość osób jednak wybiera się do miasta, gdzie mają już jakichś znajomych, lecz wielu przyszłych studentów pragnie rzucić się na głęboką wodę lub odciąć od znajomych z przeszłości i wybiera się na studia do miasta, gdzie nie znają zupełnie nikogo.
Taka zmiana otoczenia, a zwłaszcza odcięcie się całkowicie od starych znajomych, wpływa niesamowicie mocno na naszą osobowość i po miesiącu nie jesteśmy już tymi osobami, jakimi byliśmy. Jednakże, żeby w ogóle pójść na studia i zmienić to otoczenie, musimy obrać sobie jakiś kierunek. Poniżej przyjrzymy się najpopularniejszym w ostatnich latach kierunkom studiów.
Zaskakująco, niesamowicie popularne jest bezpieczeństwo narodowe – studia te są wybierane przez bardzo dużą liczbę osób. Kolejna pozycja chyba nikogo z nas nie zdziwi, jest to informatyka. W dzisiejszych czasach wiele się słyszy o tym, że jest to kierunek przyszłościowy, dlatego tak często jest wybierany. Popularne są też wszelakie filologie, bo wiadomo, tłumacze zawsze będą potrzebni. Jeśli więc wybierasz właśnie kierunek studiów, masz w czym wybierać!