zarządzanie zasobami ludzkimi - studia

Życie studenckie jest wspaniałym okresem w życiu każdego studenta. Jest to możliwość ukierunkowania się na tę drogę, na tę jedyną ścieżkę kariery, którą będziemy potem reprezentować w swoim życiu. Musimy wyegzekwować wcześniej zdobytą edukację i ocenić, na co się nadajemy.

Czy lepiej będzie nam studiować zaocznie, czy też dziennie. Niewątpliwie studia dziennie dają więcej możliwości na typowe studenckie życie, więcej swobody, możliwość wyskoczenia ze znajomymi po swoich zajęciach i spotykania się z nimi przez pięć dni w tygodniu. Zarazem na studia dzienne nie trzeba łożyć ze swoich pieniędzy – chyba, że są to studia na uczelni prywatnej.

Z kolei studia zaoczne wymagają comiesięcznych opłat – tzw. czesnych. Jednocześnie jest to tryb ciągły. Zjazd odbywa się zwykle co dwa lub trzy tygodnie i zajęcia trwają pół dnia, czasem od wczesnych godzin rannych aż do późnych godzin wieczornych.

Studenci studiów zaocznych zazwyczaj w trakcie tygodnia pracują, więc nie ma szans na zwykłe spotkanie po godzinach studiów. Z drugiej strony jednak studia zaoczne dają możliwość na większą samodzielność. Z racji takiej, że trzeba je opłacać z własnej kieszeni, student musi temu jakoś zaradzić i zdobyć na siebie źródło utrzymania. Zdecydowanie jest też łatwiej znaleźć pracę takiej osobie, aniżeli studentowi studiów dziennych, gdyż pracodawcy poszukują chętniej osób dyspozycyjnych przez pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku.

Jest to także możliwość na szybsze i wcześniejsze zdobycie doświadczenia, co także może mieć spory wpływ na angaż w przyszłości i posiadanie przewagi nad rówieśnikami ze studiów dziennych, którzy możliwości na taką pracę nie mieli. Warto także zastanowić się, na jaką uczelnię i na jaki kierunek planujemy aplikować.

w pracy

Z pewnością osoby, które w szkole średniej postawiły głównie na takie przedmioty, jak historia, wiedza o społeczeństwie, czy też język polski będą miały łatwiej z szukaniem swojego kierunku na uczelniach humanistycznych i pedagogicznych, z kolei osoby, które postawiły w szkole średniej na technologię informacyjną, matematykę, fizykę, chemię, czy też biologię będą mieć łatwiej ze znalezieniem swojego wymarzonego kierunku na uniwersytetach o profilu ścisłym, technicznym lub też ekonomicznym.

Oczywiście nie jest to zasadą i również uczelnie ścisłe, czy ekonomiczne proponują ofertę z kierunkami typowo humanistycznymi, z kolei uczelnie humanistyczne też często mają w swojej ofercie kierunki ścisłe. Różnica polega jednak na tym, że i tak pewne przedmioty związane z charakterem uniwersytetu będą się pojawiać w trakcie studiów, więc jeśli ktoś chciałby wybrać stosunki międzynarodowe, które są często dostępne na obydwu typach uczelni, musi się wpierw zastanowić, czy będzie w stanie podołać mniej lub bardziej skomplikowanym zadaniom z obliczeniami na uniwersytecie ekonomicznym. Kierunki, które nas interesują, można wyszukać na wiele różnych sposobów.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową takie hasła jak np. „stosunki międzynarodowe – wymagania”, „stosunki międzynarodowe Kraków”, „stosunki międzynarodowe warszawa”, „zarządzanie zasobami ludzkimi – studia„, „zarządzanie zasobami ludzkimi – jak się dostać”, „bioinżynieria zwierząt – gdzie szukać”, „bioinżyniera zwierząt – wymagania”, „informatyka stosowana Warszawa”, „informatyka stosowana Kraków”, „informatyka stosowana Wrocław”, albo „informatyka stosowana Gdańsk”, a z pewnością będziemy mogli sobie dobrać miejsce, w którym możliwe jest, aby złożyć podanie na uczelnię, ale też będziemy w stanie przeanalizować ofertę naszej przyszłej uczelni. Ważny jest też tryb studiów – mogą to być studia jednolite, a mogą być to też studia w systemie trzy plus dwa z trzyletnim licencjatem oraz dwuletnimi studiami uzupełniającymi magisterskimi. Daje to również wiele możliwości studentom.

studia

Jest to świetna opcja dla tych, którzy chcą zaczerpnąć wiedzy i umiejętności w dwóch kierunkach, przez co potem jest łatwiej połączyć swoje dwa fakultety pod kątem ewentualnej pracy, ale z drugiej strony niektórzy mają wątpliwości co do faktycznego wyspecjalizowania się danej osoby w tej dziedzinie.

Niektórzy odpuszczają już po licencjacie i wtedy obierają drogę pracowniczą, bo oceniają, że zdolności i umiejętności, które nabyli, pozwolą im na to. Zarówno licencjackie studia, jak i magisterskie najczęściej kończą się koniecznością napisania, a następnie obrony pracy dyplomowej. To oznacza, że trzeba zaprezentować samodzielnie napisaną pracę na dany temat opartą o konkretne, naukowe źródła.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here