Wykorzystaj potencjał produkcji - system MES

Nieefektywność produkcji to realne straty dla całego przedsiębiorstwa. Im większa linia produkcyjna, tym wzrasta zagrożenie pojawienia się błędów, przestojów oraz usterek, które generują konkretne straty. Odpowiednie zarządzanie i podniesienie standardów w tym obszarze gwarantuje system MES, będący najefektywniejszym systemem realizacji produkcji.

Zalety systemu MES

MES – Manufacturing Execution System to połączenie systemu i technologii z dziedziny informatyki oraz automatyki. Dodatkowo MES współpracuje z innymi istotnymi programami i otoczeniem informatycznym przedsiębiorstwa pozwalając na stworzenie w pełni zintegrowanego systemu wspomagającego nie tylko procesy produkcji, ale także i całego przedsiębiorstwa. Elektroniczny obieg dokumentów, możliwość planowania zadań i kolejności ich wykonywania to nie jedyne udogodnienia.

Do oczywistych zadań systemu MES należy permanentne kontrolowanie produkcji w odniesieniu do wszystkich urządzeń. Monitorowanie czynności odbywających się na linii produkcyjnej ma swoje odniesienie w analizie i raporcie, który jest przekazywany w czasie rzeczywistym osobom zarządzającym. Niepożądane zjawiska takie jak chociażby przestoje, błędy produktowe czy awarie są natychmiast wskazywane, co w oczywisty sposób przekłada się na zminimalizowanie w przyszłości trudności mających negatywny wpływ na efektywność produkcji.

MES a inne usprawnienia

System MES został stworzony w sposób kompletny, który nie tylko odnosi się do samych błędów, ale i optymalizacji. To na tym głównym elemencie opracowano rozbudowane funkcje dodatkowe, które zdecydowanie podnoszą jakość.

Do jednych z narzędzi systemu MES należy elektroniczny obieg dokumentów, który wyklucza wcześniejsze błędy komunikacyjne w zakładzie. Ponadto planowanie czynności wykonywania prac pozwala na pełne wykorzystanie potencjału linii produkcyjnej i dopasowanie jej do aktualnych potrzeb i zleceń. Dzięki tej funkcji produkcja wykonuje zadania nie powodując strat związanych np. z nieprawidłowym ustawieniem kolejności realizowania zamówień. To istotne wsparcie dla działów planowania produkcji i zamówień, a więc obszaru decyzyjnego, który ma możliwość poprawienia wydajności zakładu, a także jakości wytwarzanych produktów.Informacje pobierane wprost z maszyn są miarodajne i umożliwiają tworzenie właściwych i korzystnych harmonogramów, a także wdrażanie nowych projektów bez szkody dla już realizowanych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Projektowania Systemów Cyfrowych Sp. z o. o.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here