studia podyplomowe - pedagogika

Studia podyplomowe charakteryzują się przekazaniem bogatej wiedzy w niedługim czasie. Dzięki zdecydowaniu się na taką kontynuację edukacji, możemy uzupełnić swoje kwalifikacje lub przebranżowić się.

Jedną z opcji są studia podyplomowe – pedagogika

Decydując się na te studia, musimy być pewni, że naszym celem będzie dążenie do pracy w oświacie. Po zdaniu wszystkich egzaminów będziemy mogli uczyć w szkole. Zawód nauczyciela jest bardzo wymagający, musimy też charakteryzować się dużą cierpliwością. Studia podyplomowe możemy odbyć, tylko jeśli posiadamy dyplom. Zwykle jest potrzebny tytuł magistra. Czasami zdarza się na uczelni, że podyplomówkę można rozpocząć już na 5 roku studiów.

Cena za semestr wynosi zwykle od 1000 do 1500 zł. Studia mogą odbywać się w systemie stacjonarnym lub niestacjonarnym (co drugi weekend). Czas trwania nauki wynosi jeden rok, czyli dwa semestry. Oczywiście są urozmaicone kierunki studiów podyplomowych, zwykle nie trwają dłużej niż dwa lata. Umiejętności, które otrzyma student, uczęszczający na zajęcia to sposób pracy z dopasowanymi metodami pedagogicznymi. Również osoby niekończące wcześniej studiów związanych z nauczaniem, mogą zdecydować się na takie uzupełnienie wiedzy.

Mając mgr z dziedziny matematyki, biologii i chemii – można zostać nauczycielem tych nauk. Jest wiele korzyści z tytułu nauczyciela pracującego w ośrodkach oświaty. Zawsze są wolne wakacje, dwa miesiące normalnie odpłatne i tak zwane trzynastki (czyli trzynasta pensja w roku, wypłacana jak normalna miesięczna). Ważnym aspektem jest również uruchomienie danego kierunku, potrzebna jest odpowiednia ilość uczestników, warto wcześniej się zorientować, czy te studia się odbędą.

Przykładowymi przedmiotami na zajęciach jest psychologia, psychologia dziecięca, terapia pedagogiczna, czy wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Również po kierunkach kompletnie niezwiązanych z pedagogiką, można zapisać się na studia z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Zostajemy przygotowani do nauczania młodych osób w klasach od 1 do 3.

pedagog

Zwykle po podyplomówce pracujemy w przedszkolu jako nauczyciel, nabierając praktyki można pracować w szkole podstawowej. Trzeba sobie zdawać sprawę, że sama praca jest bardzo odpowiedzialna i ewidentnie trzeba przemyśleć, czy tak naprawdę lubimy pracę z dziećmi. Często atrakcyjne są też przedmioty z dziedziny logopedycznej: emisja głosu, trening mediacji czy praca nad dykcją. Bardzo przykłada się wagę do prezentacji i wizerunku nauczyciela.

Podczas praktyki będą szlifowane umiejętności poznane na lekcjach

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie dzieci są grzeczne, musimy być przygotowani na pracę z dziećmi z ADHD, dziećmi mającymi problemy rodzinne, dziećmi, które nie są przystosowane do pracy w grupie. Ważne jest, by w każdej sytuacji zachować zimną krew i postępować racjonalnie. Podczas 12 miesięcy nauki, trzeba czytać dużo książek, które też będą pomocne. Praktyka odbywa się w systemie przynajmniej 160 godzin. Nauczyciele prowadzący zajęcia są wykwalifikowanymi osobami, możemy być pewni, że są to profesjonaliści w swoim fachu.

Zawód nauczyciela jest bardzo przyszłościowy, jest pełno ofert pracy – zwłaszcza w dużych miastach. Wystarczy rozesłać CV do pobliskich szkół, a pracę znajdziemy w krótkim czasie. Na pewno pierwsze dni pracy, podobnie jak to było na praktykach, będą stresujące, ale z każdym tygodniem praca będzie coraz przyjemniejsza. Nie ma nic piękniejszego od młodych osób, zapatrzonych w nas i słuchających z wielkim skupieniem. To właśnie dzięki nam dzieci będą kształtowały swoją przyszłość.

studia podyplomowe

Czas pracy nauczyciela w podstawówce, nie wynosi 160 godzin miesięcznie, podczas jednego dnia pracy zwykle przepracowujemy 6 godzin, dokładnie tyle ile dzieci w szkole w klasach od 1 do 3. Dzieci uczymy nie tylko polskiego, ale również innych przedmiotów. Nie będzie to trudne, ponieważ wiedza, którą mamy do przekazania jest dla nas bardzo prosta. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na sposób prowadzenia lekcji, dzieci szybko się nudzą. Na studiach poznamy też metody na zabawę z dziećmi.

Jest to wskazane w bloku zajęć trwającym kilka godzin z rzędu. Zadania domowe, nie powinny być za trudne i muszą być związane z tematyką odbytą na zajęciach. Oczywiście po studiach pedagogicznych możemy też uczyć w wyższych klasach, tutaj natomiast nasza wiedza powinna być bogatsza. Najtrudniej jest pracować z dziećmi w gimnazjum, ale jeśli to właśnie nasz cel, możemy to łatwo osiągnąć. Nauczycielom przysługuje też prawo rocznego urlopu, w całości odpłatnego – jest to również bardzo zachęcające.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here