matematyka

Studia matematyczne to niejakie pogłębienie przedmiotu matematyka, który realizowany jest w polskich szkołach w elementach już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Dla szczególnych pasjonatów relacji między liczbami istnieje możliwość kontynuowania nauki w ramach studiów wyższych. Oczywiście matematyka wówczas jest już na naprawdę wysokim poziomie i nie każdy jest w stanie udźwignąć napływ skomplikowanych informacji i zależności. Jest to kierunek dla umysłów typowo ścisłych i analitycznych.

Jeżeli ktoś nie radził sobie z matematyką dobrze w liceum, nie powinien liczyć na to, że na studiach będzie łatwiej – nie będzie bowiem powtórki tych samych rzeczy, a dojdą całkowicie nowe. Obecnie w liceum nie omawia się chociażby całek czy różniczek, a tego typu matematyczne zależności będą obecne od samego początku studiowania. Oczywiście zawsze odbywa się swego rodzaju repetytorium z wiedzy, która powinna być już utrwalona podczas nauki do matury rozszerzonej, aczkolwiek jest to tylko krótka powtórka i nie należy na niej bazować idąc na tego typu studia.

Matematyka na studiach na konkretne specjalizacje zależne od uniwersytetów – jest oczywiście profil ogólny, ale także taki z nastawieniem na statystykę lub finanse. Wybór specjalizacji oczywiście wpływa na to, w jaki sposób będzie kształtować się później ścieżka zawodowa. Po matematyce bowiem można robić wiele czynności, które wymagają liczenia i analizowania, aczkolwiek ciężko się na tego typu stanowiska dostać bez żadnej wiedzy praktycznej, a jedynie teoretycznej.

Dosyć popularną opcją po studiach matematycznych staje się praca w szkolnictwie. Wówczas jednak czasami szkoda uczyć się całek i różniczek, kiedy w praktyce nauczać będzie się dzielenia pisemnego i innych czynności o podobnym poziomie trudności np. w szkole podstawowej. Co ciekawe jednak studiując matematykę na specjalizacji nauczycielskiej jest bardzo małe ryzyko bezrobocia, jeśli zamierza zostać się w dużych miastach. Na obrzeżach Warszawy, Krakowa czy Poznania powstają cały czas nowe szkoły, w których pilnie potrzebne jest grono pedagogiczne.

na studiach matematycznych

Autentycznie czasami placówki mają problem ze znalezieniem odpowiedniej liczby kandydatów, ponieważ zapotrzebowanie w szkołach miejskich jest spore, a młodzi ludzie rzadko w dzisiejszych czasach chcą zostać nauczycielami. Jeżeli więc jest się w gronie, dosyć elitarnym dzisiaj, osób, które czują pociąg do nauczania matematyki dzieci i młodzieży, można liczyć na to, że zawód ten okaże się przyszłościowy. Większość dzieci chodzi także na korepetycje z matematyki, więc rynek nauczania indywidualnego też może przynosić naprawdę bardzo pożądane skutki.

Większość umysłów ścisłych w dzisiejszych czasach próbuje swoich sił jednak na innego typu kierunkach niż czysta matematyka. Oczywiście wykorzystują oni szeroką tą gałąź wiedzy, ale wybierają raczej uczelnie techniczne (politechniki) oraz uniwersytety ekonomiczne. Oba typu uczelni wyższych wydają się bardziej praktyczne i dające konkretny zawód. Matematyka bowiem mimo wskazanych wyżej możliwości wydaje się wielu osobom kierunkiem dosyć mglistych i zbyt teoretycznym, aby naprawdę dużo zarabiać w przyszłości.

Faktycznie bowiem jeśli pracodawca ma do wyboru kogoś po studiach praktycznych lub po matematyce wybierze w większości wypadków tego pierwszego. Dobre zarobki po czysto matematycznych studiach mogą zostać osiągnięte głównie jeśli będziemy w tym aspekcie naprawdę wyróżniający się. Można bowiem wtedy zostać na uniwersytecie i prowadzić na własną rękę badania naukowe przy użyciu materiałów dostarczanych przez uczelnię. Wówczas można liczyć na granty naukowe lub różnego typu wyróżnienia, ale jest to już rzecz przewidziana dla umysłów wybitnych i ponadprzeciętnych.

studia matematyczne

Z przyczyn wyżej wymienionych matematyka na uniwersytetach obecnie nie jest kierunkiem, na który trudno się dostać. Progi pokazują, że nawet na najlepszych uczelniach może być tak, ze dostanie się kandydat bez zdawania matury rozszerzonej, co wydaje się lekko groteskowe, ale jest prawdziwe. Według rankingu Perspektyw z 2018 roku najlepszym wydziałem pod względem kształcenia matematyki w Polsce jest Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

Drugie miejsce zajmuje stały rywal stołecznych wydziałów, Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dalszej kolejności obserwować można Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Warszawską, Politechnikę Wrocławską, Akademię Górniczo-Hutniczną im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here