studia historyczne

Studia historyczne to w tej chwili jeden z najpopularniejszych kierunków humanistycznych wybierany przez osoby, których pasją jest zawodowe zgłębianie przeszłości. Chcą oni zająć się swoim hobby profesjonalnie i z właśnie z nim związać swoją pracę po ukończeniu studiów. Kierunek ten odbywa się w systemie bolońskim, czyli najpierw trzy lata studiów licencjackich, a następnie dwa lata studiów magisterskich.

Trzy lata licencjatu to przede wszystkim mozolne i bardzo dokładne poznawanie historii powszechnej oraz historii Polski na przestrzeni wieków. Nauka odbywa się oczywiście chronologicznie. Zazwyczaj na uniwersytetach pierwszy rok przeznaczony jest na starożytność, drugi na średniowiecze i epokę nowożytną, natomiast trzeci na XIX wiek i dzieje najnowsze. Rozkład jednak może się różnić – chociażby starożytność nie zawsze musi zajmować cały rok, czasami plan studiów zakłada na ten długi i ważny okres pół roku.

Od pierwszego roku studiów historycznych bardzo dokładnie przerabianym przedmiotem będzie także łacina. Ów język ważny do zgłębiania wszelkich tekstów z dawnych czasów nauczany jest w ten sposób, aby przyszły historyk mógł z łatwością rozczytać starożytne lub średniowieczne teksty. Poznaje więc zasady łacińskiej gramatyki, która należy do bardzo skomplikowanych, aczkolwiek może być pomocna do późniejszej nauki innych języków nowożytnych opartych na łacinie, do których należy m.in. język niemiecki. Jak można się domyśleć, sporo zajęć studentów historii to wykłady, aczkolwiek ćwiczenia również stanowią ważną ich część.

barcelona

Niektóre bowiem materiały nauczane na tym kierunku konieczne są do przedyskutowania i przekazania w mniejszych grupach. Ćwiczenia różnią się też na większości uczelniach tym, że są obowiązkowe i sprawdzana jest na nich z tego powodu obecność. Ciekawą formą nauki na historii jest nie tylko to, że przekazywana jest wiedza na temat tego, co się wydarzyło, ale także skąd to wiemy. Dzięki takiej metodzie, przyszli studenci zostaną sami przygotowani do tego, aby interpretować źródła i zgłębiać nowe informacje, które nie zostały jeszcze całkowicie udowodnione lub wykluczone. Spora część przedmiotów polega więc na przeglądzie źródeł z danej epoki, jej analizie i ewentualnej krytyce.

Duża część przedmiotów szkolnych na studiach historycznych już od pierwszego roku licencjatu zależy od obranej wcześniej specjalizacji. Przykładowo, dosyć powszechna jest obecnie specjalizacja nauczycielska, która ma przygotowywać kandydata do nauki w szkolnictwie. Osoby, które ukończyły historię zazwyczaj zarobkują w ten sposób, więc obranie tej specjalizacji jest dosyć rozsądnym wyborem.

Wówczas będzie się miało dodatkowe przedmioty związane z pedagogiką – chodzi o to, aby nabyć konkretne umiejętności wymagane do skutecznej pracy z dziećmi i młodzieżą oraz zgłębić podstawy psychologii. Jak wiadomo bowiem praca w sektorze edukacji to nie tylko przekazywanie wiedzy. Specjalizacji jest jednak bardzo wiele i są one różne w zależności od uniwersytetu. Większość wydziałów historycznych słynie z badania konkretnych działów swojej nauki i przekazuje tą wiedzę później studentom.

Studia magisterskie to już konkretnie obrana wąska specjalizacja, również zależna od uniwersytetu, który się wybrało. Studia drugiego stopnia wymagają oddzielnej rekrutacji, więc w zasadzie po trzech latach licencjatu szkołę wyższą można jak najbardziej zmienić. Przykładowo po trzech latach na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jeśli bardziej pasują nam specjalizacje w stołecznej uczelni można przenieść się na Uniwersytet Warszawski.
Ma to swoje plusy w postaci zmiany otoczenia. Nowe miejsce to nowi ludzi i znajomości, czasami warto wyrwać się ze swojego świata i zrobić krok ku nowemu. Większość osób jednak przywiązana jest do swojej uczelni na tyle, że podejmuje studia drugiego stopnia tam, gdzie ukończyła pierwszego.

biblioteka

Wiele osób z pewnością zastanawia się czy na studia historyczne trudno jest się dostać. Niestety jednak w dzisiejszym świecie jest to zadanie bardzo łatwe. Uniwersytety borykają się bowiem z problemem niedostatku utalentowanych osób na kierunkach humanistycznych – zdolni humaniści wolą bowiem udać się na prawo, które daje dużo lepsze perspektywy rozwoju.

Historia, podobnie jak filologia polska, ma obecnie stereotyp przedmiotu, po którym znaleźć dobrze płatną pracę jest bardzo ciężko. Oczywiście jest to możliwe, ale faktycznie ścieżki rozwoju są utrudnione i trzeba być naprawdę kreatywnym, aby coś wymiernego osiągnąć. Inną sprawą jest to, że jeśli ktoś uważa, że to jedyny kierunek, w którym ma szansę chodzić na wykłady i ćwiczenia z zainteresowaniem to powinien go wybrać – warto robić w życiu to, co się lubi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here