studia filmowe

O aktorstwie marzy wiele młodych osób. Wyobrażają sobie, że zawód ten jest bardzo łatwy. A to nic bardziej mylnego. Zawód aktora wcale nie należy do łatwych. Jednak wiele zawodów można zaliczyć do zawodów trudnych. Wobec tego nie ma co patrzeć na trudności, tylko startować na studia aktorskie i robić karierę w filmie i teatrze.

Studia filmowe, czyli Aktorstwo Filmowe, to jedyny kierunek o takim profilu w Polsce

Jest on przeznaczony dla początkujących aktorów, jak i dla studentów uczelni aktorskich. Czyli dla wszystkich tych, którzy pragną udoskonalić swoje umiejętności aktorskie.
Pierwszy rok nauki obejmuje naukę elementów warsztatu aktorskiego. A także improwizacji oraz reżyserskiej pracy z aktorem. Studenci zdobywają umiejętności dotyczące podstaw kreowania postaci, gry aktorskiej, impostacji, pracy z kamerą i pracy aktora na planie filmowym.

Studia filmowe, to głównie ćwiczenia techniczne. Jak umiejętność zachowania się na planie filmowym przed kamerą, ale także za kamerą, zasady zachowania się aktora wobec konstrukcji świata filmowego. To również ćwiczenia dotyczące technik dźwiękowych w filmie w zakresie dialogu. Oraz ćwiczenia dotyczące podstaw montażu, reżyserii filmowej, analizy scenariusza, elementów gramatyki języka filmowego. Rozkład zajęć obejmuje również taniec, plastykę ruchu, rytmikę, zajęcia ruchowe z modelingu, zajęcia z historii filmu i telewizji w kontekście aktorstwa, a także kaskaderstwa.
Drugi rok nauki obejmuje przede wszystkim aktorstwo. Studenci ćwiczą różne techniki aktorskie. Czyli interpretację tekstu i postaci.

kręcimy film

Na trzecim i czwartym semestrze studia filmowe pozwalają na rozbudowanie zajęć kaskaderskich, oraz ćwiczeń z castingu. Studenci skupiają się zwłaszcza na pracy nad rolą filmową. Uczą się umiejętności partnerowania na planie filmowym. Jak również na znajdywaniu się w różnych formach audiowizualnych, jak film lub reklama. Warsztaty mają status mistrzowskich, gdyż prowadzone są przez uznanych aktorów posiadających wiedzę i doświadczenie w zawodzie. Nauka obejmuje także realizację filmu krótkometrażowego, czy profesjonalnego spotu reklamowego. Czyli naukę wszystkiego, co dotyczy pracy aktora i filmu w szerokim znaczeniu.

Aktorstwo zawsze oznacza wiele nauki i ogromny wkład pracy. Patrząc okiem laika na pracę i życie aktorów, wydaje nam się ono sielanką. Piękne wille wspaniale zaaranżowane i luksusowo wyposażone, drogie i szybkie samochody, urlopy w najbardziej pożądanych miejscach na świecie gdzie nie jeżdżą zwykli zjadacze chleba. Występy na czerwonym dywanie, statuetki, zainteresowanie mediów, rozdawanie autografów, bankiety i przyjęcia, przepych, pieniądze, sława, uroda, piękne kreacje na ściance i wiele innych zbytków, które są dostrzegane przez zwykłego Kowalskiego. Lecz to tylko jedna strona medalu.
Druga strona już nie jest tak różowa, jak ta pierwsza. Wielogodzinne dni zdjęciowe pełne wielokrotnych powtórek, częste wyjazdy na plan filmowy i rozłąka z rodziną, trudne warunki pracy w terenie, niebezpieczne sytuacje podczas gry na planie, nauka tekstu. To już ta gorsza strona bycia aktorem.

Lecz najbardziej uciążliwe jest utożsamianie się z rolą, to znaczy z postacią, którą gra aktor. A grać musi tak, aby być wiarygodnym. Umieć wczuć się w każdą rolę, mieć bujną wyobraźnię, posiadać umiejętność naśladowania innych ludzi. A to bardzo obciąża psychikę. Aktor musi rozgraniczyć własne życie od życia postaci, którą przyszło mu zagrać. Czasem jest to bardzo trudne, a zwłaszcza wtedy, gdy po raz setny wykonywane jest to samo ujęcie.

studia

Lub wtedy, gdy postać jest charakterystyczna. I istnieje konieczność zagrania na przykład osoby chorej psychiczne, notorycznego mordercy, psychopaty, osoby chorej nerwowo, zdemoralizowanej, awanturnika. Wówczas trzeba wiele sił psychicznych, aby pokonać samego siebie. Z tego powodu czasem aktor zmuszony jest zrezygnować z zawodu. Dzieje się tak wtedy, gdy nie potrafi rozdzielić życia własnego z życiem kreowanej postaci w filmie.

Czyli najistotniejsze są cechy charakteru aktora, a głównie siła jego psychiki.
Ponadto aktor powinien odznaczać się uporem i nie zniechęcać się krytyką i złymi komentarzami. Być odpornym na opinię publiczną i starać się ze wszystkich sił podnosić swoje umiejętności, by być profesjonalnym. Tak zwane stalowe nerwy pomogą wytrzymać wiele i przetrwać gorszy czas, który zdarza się w życiu każdego aktora. Najważniejsza jest determinacja i kontrolowanie swoich emocji. Poprzez takie pagórki i góry wielu znanych dziś aktorów robiło kariery i dochodziło do światowej sławy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here