nowy budynek

Warto, aby osoby zainteresowane studiowaniem budownictwa w pierwszym kroku zapoznały się ze specyfiką tego kierunku. Dzięki temu zdobędą podstawową wiedzę na temat studiów oraz odpowiedzą sobie na pytanie, czy warto aplikować na budownictwo.

Na czym polega budownictwo? Upraszczając, można tę działalność sprowadzić do aktywności związanej ze wznoszeniem obiektów budowlanych na lądzie oraz wodzie. Osoby parające się budownictwem zajmują się także udoskonalaniem oraz przebudową istniejących już obiektów.

Studia – budownictwo

Wielu maturzystom sen z powiek spędza zastanawianie się nad kwestią, jak odpowiednio przygotować się do podjęcia studiów z budownictwa. Otóż, prace w tym kierunku należy rozpocząć już na etapie szkoły średniej. Warto skupić się na rozwoju swoich kompetencji matematycznych oraz doskonalić rysunek techniczny.

Nie zaszkodzi również znajomość chemii i fizyki, które przydają się podczas nauki przedmiotów koncentrujących się na obliczeniach konstrukcji oraz materiałoznawstwie. Dzięki dobremu przygotowaniu z zakresu przedmiotów ścisłych, wynik zdobyty podczas matury powinien być na tyle satysfakcjonujący, że uda się zdobyć miejsce na liście rankingowej pozwalające dostać się na upragniony kierunek.

nowoczesne budownictwo

Jakiego rodzaju wiedzę można przyswoić podczas studiowania budownictwa? Tak naprawdę wiele zależy od profilu kierunku, który proponuje dana uczelnia. Zestawy przedmiotów są zróżnicowane i na ogół jest to mix przedmiotów typu matematyka, geodezja czy technologia robót budowlanych. Na wielu uczelniach studiowanie budownictwa nie sprowadza się jedynie do słuchania wykładów i brania udziału w ćwiczeniach. Każdy student odbywa obowiązkowe praktyki, podczas których ma możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy.

Dzięki odbyciu staży pozwalających na wdrażaniu inwestycji budowlanych, można starać się o odpowiednie budowlane uprawnienia.
Po otrzymaniu dyplomu pod koniec studiów, osoba parająca się budownictwem nie może mówić o zaprzestaniu nauki. Ci, którzy pracują w zawodzie, uczą się ciągle. Stale powinni odświeżać swoją wiedzę oraz zdobywać dane pozwalające uzupełniać ją o nowe zwyczaje.

Czy studia – budownictwo to na pewno dobry wybór? Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest związana z indywidualną kwestią podejścia poszczególnych osób do pracy. Na ogół osoby, które zdobyły odpowiednie, konkretne wykształcenie podczas studiowania budownictwa, rzadko dążą do przekwalifikowania się. Nie mają również większych problemów ze znalezieniem pracy.

Z tego względu nie należy obawiać się rozpoczynania staży i praktyk podczas studiów, gdyż dają one niepowtarzalną okazję do zapoznania się ze specyfiką pracy oraz rynkiem. Niekoniecznie staż trzeba realizować na budowie, wybór może paść na biuro projektowe. Statystyki pokazują, że mocny wpływ na znalezienie pracy miały również relacje wypracowane podczas studiów.

Jak wyglądają studia?

Nauka budownictwa na uczelni nie należy do najprostszych. Program studiów jest mocno napięty. Nie można się temu dziwić z tego względu, że osoba odpowiedzialna za realizację budowli, powinna być przygotowana do wznoszenia budowli, a także ich projektowania. Na studiach z zakresu budownictwa oprócz podstawowej wiedzy w obrębie danej specjalizacji są także dostarczane bardziej specjalistyczne wiadomości.

studia - budownictwo

Chociaż zawód kierownika budowy należy do bardziej poważanych, szeregowy budowlaniec nie posiada korzystnego wizerunku. Trudno zgadnąć, co leży u podłoża takiego stereotypu. Być może wpływ na to ma fakt, że od czasów poprzedniego ustroju, w polskich serialach był kreowany obraz budowlańca jako bezwolnego robotnika, który wykona każdy rozkaz swojego przełożonego bez włożenia większego wkładu w zrozumienie przekazu.

Wiele mitów na temat studiowania budownictwa jak i wykonywanej w związku z tym pracy, jest często nieprawdziwych. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być m.in. obrazy prezentowane w serialu „Alternatywy 4”. Stereotypy są jednak weryfikowane przez rzeczywistość, a ta jest przychylna absolwentom budownictwa. Po zakończeniu studiów są one bowiem inżynierami, specjalistami w zakresie określonej dziedziny.

Pomimo tego, że studia nie należą do łatwiejszych, warto jednak je ukończyć. Korzyści z rozpoczęcia studiów mogą być satysfakcjonujące, chociaż praktyka po studiach wiąże się z ciągłym rozwijaniem swojej wiedzy i umiejętności. Absolwenci studiów zainteresowani rozpoczęciem pracy, w pierwszej kolejności mogą wybrać się na targi uczelni wyższych bądź skorzystać z dni otwartych dla potencjalnych pracowników, które obecnie organizuje oraz większa liczba firm.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here