Jakie są rodzaje węgla?

0
2079

W dobie globalnego ocieplenia i wyrastających, jak grzyby po deszczu regulacji, które mają mu zapobiec – świadomość konsumencka to najpotężniejsza broń, której możemy użyć, aby poprawić stan naszej planety. Szczególnie dotyczy to zakupu węgla, gdyż jak się okazuje, bardzo często kupujący opał nie zdają sobie sprawy, co tak naprawdę wybierają i jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami węgla. W tym artykule postaramy się to wyjaśnić, aby choć trochę odczarować czarny PR węgla, który jak się okazuje – może być spalany bardzo ekologicznie.

Jak powstaje węgiel?

Zanim opowiemy sobie o różnicach wynikających z charakterystyki konkretnych rodzajów węgla, w pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak węgiel powstaje? Pomimo tego, że jest to wiedza elementarna, wpajana dzieciom na poziomie podstawówki, nadal wielu z nas nie wie, że węgiel jest produktem organicznym powstających przez miliardy lat poprzez przekształcenia tkanek roślinnych. W prostych słowach możemy powiedzieć, że jest to proces, w którym obumarłe rośliny zamieniają się w torf, a potem w wyniku usuwania zanieczyszczeń i wody w węgiel. Dzieje się to pod wpływem beztlenowej fermentacji i wpływu ciśnienia oraz temperatury wzrastających wraz z kolejnymi warstwami ziemi, które taką tkankę przykrywają.

Podział węgla na rodzaje – wykaz i charakterystyka

Zgodnie z charakterem przebiegu procesu tworzenia się węgla, im jest on dłuższy, tym z czystym węglem mamy do czynienia. Po upływie 100 milionów lat takich procesów, możemy śmiało spodziewać się blisko 100% czystego węgla w postaci dobrze znanego nam grafenu. A co jest wcześniej? Rodzajów węgla jest kilka, mamy bowiem pierwszy wynik procesu, czyli torf, bardzo młody węgiel brunatny, czyli lignit, węgiel brunatny, węgiel czarny, bardzo czysty antracyt i wcześniej wspomniany grafit. To z węgla czarnego i jego rodzajów przejściowych robi się opał, który znamy z naszych pieców, kominków czy nawet grillów. Aktualnie jedną z najpopularniejszych jego odmian jest ekogroszek, czyli niskogramaturowy węgiel o granulacji nie większej niż 15 mm. Ze względu na swoją wysoką kaloryczność i stosunkowo niską zawartość siarki oraz popielność, ekogroszek wydaje się być najrozsądniejszym opałem, który nie tylko nie będzie mocno nadwyrężał środowiska naturalnego, ale także naszego portfela, gwarantując oszczędność na ilości zużywanego węgla, a nie jak to się powszechnie utarło – na jego jakości.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.wegielsztygar.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here