Czym jest audyt sprawozdań finansowych?

O audytach sprawozdań finansowych z pewnością słyszeli wszyscy ci, którzy pracują lub zarządzają spółkami i instytucjami, które zgodnie z przepisami muszą podlegać audytom. Na szczęście ze względu na tak liczącą się w świecie transparentność i uczciwość działań finansowych, coraz częściej na audyt sprawozdań finansowych decydują się też takie instytucje, które wcale nie podlegają mu obligatoryjnie. Mowa tutaj na przykład o niektórych fundacjach i stowarzyszeniach.

Co to jest audyt sprawozdań finansowych?

Wiele spółek i instytucji musi raz do roku sporządzać sprawozdania finansowe, którą muszą następnie podlegać kontroli. Kontrola ta prowadzona jest przez audytora, czyli osobę z zewnątrz, która musi mieć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie oraz być wpisana do rejestru biegłych rewidentów. Biegły rewident to bowiem osoba posiadająca uprawnienia do prowadzenia audytu finansowego. Podczas sprawdzania dokumentacji finansowej firmy i analizowania sprawozdań finansowych, audytor musi ocenić kilka kwestii. To między innymi ocena poprawności sporządzenia sprawozdania w oparciu o polskie i międzynarodowe przepisy rachunkowe, oraz standardy, takie jak na przykład Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej. To również ocena prawidłowości prowadzenia ksiąg rachunkowych, jak również zawartych w nich informacji dotyczących stanu finansowego. Audytor po przeprowadzeniu analizy sporządza odpowiedni raport, którego nadrzędną rolą wcale nie jest wytykanie błędów, chociaż zwykle właśnie w taki sposób się kojarzy.

Audyt sprawozdań finansowych czyli ekspercka wiedza na wyciągnięcie ręki

Audytor to ekspert z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą, z której naprawdę warto skorzystać. Nie powinien zatem kojarzyć się on tylko z kimś, kto wynajdzie błędy i nieścisłości i wskaże je po to, by firma czy instytucja została obciążona karami finansowymi. To specjalista, z którego doświadczenia i wiedzy naprawdę warto skorzystać po to, aby w przyszłości osoby pracujące w działach księgowości i rachunkowości nie popełniały błędów, prowadziły księgi rachunkowe w odpowiedni, zgodny z przepisami sposób. Pozwoli to uniknąć negatywnych konsekwencji finansowych i kar. Takie spojrzenie na audytora i jego pracę pozwala odrobinę odczarować audyt i zmniejszyć stres, który odczuwają pracownicy podczas obecności audytora w firmie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here